Test

sobota, 24 stycznia 2015

Artykuły dotyczące bitwy łódzkiej - część 25


Odcinek 25 moich materiałów na temat bitwy łódzkiej z czasopism: Nowy Kurjer Łódzki, Nowa Gazeta Łódzka i Rozwój z okresu 18.08 – 31.12.1914.  
Słownictwo i stylistykę zachowałem w oryginalnej pisowni.

 
Nowa Gazeta Łódzka – Niedziela, 11 października 1914
Łódź – stacja Kolei Fabrycznych – pociąg pancerny – wczoraj o godz.11 rano, na stację kol. fabr.-łódzkiej przybył pierwszy pociąg pancerny, składający się z lokomotywy i dwóch wagonów, przy czym lokomotywa, według zwyczaju, znajdowała się w środku między wagonami. W pociągu tym przybyło 12 żołnierzy z różnymi przyrządami wojennymi. Pociąg ten, po chwilowym postoju na stacji „Łódź”, wyruszył z powrotem w kierunku Koluszek, pozostawiając na dworcu przywiezionych saperów.
Zgierz – nocy ubiegłej, jak również w ciągu dnia, samochodami wojskowymi uskuteczniany był pośpieszny przewóz rannych od strony Zgierza poprzez Łódź w stronę Pabjanic.
Głowno – Stryków – Łowicz – wczoraj o godz. 3 po południu pod Strykowem, pomiędzy oddziałem kawalerii rosyjskiej i oddziałem wojsk niemieckich, składających się z konnicy i piechoty doszło do starcia, które zakończyło się odparciem Rosjan od Głowna i Strykowa. Po cofnięciu się Rosjan, miasteczka te zostały zajęte niezwłocznie przez Niemców, którzy usiłowali uspokoić ludność miejscową, objętych paniką. Wojsko po niedługim postoju wyruszyło w dalszą drogę na Łowicz przez most już płonący, gdyż wycofujący się kozacy zdążyli go podpalić. Na kilka wiorst przed Łowiczem zawiązała się już poważna bitwa.
Łódź – dziś rano, o godz. 9 i pół, we wschodniej części miasta rozległ się ogłuszający huk. Jak się okazało potem saperzy niemieccy, usunąwszy poprzednio mieszkańców pobliskich domów, wysadzili w powietrze most kolei obwodowej w miejscu skrzyżowania z szosą Rokicińską. Wybuch spowodował tak znaczne wstrząśnienie powietrza, że szyby w domach pobliskich z ram powypadały.

Nowa Gazeta Łódzka – Poniedziałek, 12 października 1914
Łowicz – w mieście naszym krąży uporczywie pogłoska o opuszczeniu miasta tego przez wojska rosyjskie, wczoraj o godz. 8 rano, które cofnąć miały się w kierunku północnym.
Wejścia Niemców spodziewają się lada chwila. Pod miastem stoczona była zacięta bitwa. Od pocisków armatnich zapalił się dworzec kolejowy, ogień jednak w porę został ugaszony.

Nowy Kurjer Łódzki – Poniedziałek, 12 października 1914 roku.
Rogów – Opowiadano nam, że w Rogowie widziano na polach okolicznych wielkie ilości trupów zabitych w niedawnej potyczce żołnierzy. Mieszkańcy Rogowa sprzątają trupy oddając zwłoki te ziemi do wspólnych mogił.
Łódź – Wysadzenie mostu. - w niedzielę z rana, w Łodzi i okolicach rozległ się między godz. 8 a 9-tą trzykrotny donośny huk dynamitowy. Okazało się, że most Kolei obwodowej linji szerokotorowej za Widzewem, w pobliżu domów familijnych Widzewskiej Manufaktury wysadzony został w powietrze. Również od strony północnej miasta, słyszano nad ranem i w nocy silny huk dynamitowy.
Łódź – komendant miasta, von Liebert.
Wczoraj, przybył do Łodzi generał lejtnant Ekscelencja von Liebert, mianowany komendantem miasta i zamieszkał w Grand Hotelu.

Zdjęcie:Obrazy dla von Liebert.

Nowa Gazeta Łódzka – Wtorek, 13 października 1914
Łowicz – na linji Łowicz – Skierniewice przy stacji Nieborów, niemieckie wojska zniszczyły most kolejowy.
Łowicz – w sobotę, po opuszczeniu miasta przez Rosjan, wkroczyły tam wojska niemieckie. Wojska zajęły się pospiesznie reperacją zburzonego przez ustępujących Rosjan mostu na Bzurze. Do miasta dolatują ze wschodu odgłosy wystrzałów działowych, co świadczy o toczącej się tam walki.
Łęczyca – w niedzielę rozpoczęła się kanonada armatnia na przestrzeni pomiędzy Łęczycą i Kutnem, której echa dochodziły aż do Ozorkowa.
Nowa Gazeta Łódzka – Niedziela, 11 października 1914

Rozwój 13 października 1914
Ozorków – w mieście nie ma wojsk rosyjskich. W ubiegły piątek, o godz. 9 b.m. Do Ozorkowa zawitał podjazd niemiecki w sile 7 koni, który nakazał złożenie broni przez mieszkańców, po czym opuścił miasto. W czwartek ubiegły przelatywał nad okolicą Ozorkowa samolot niemiecki. Do dnia dzisiejszego wojska niemieckie Ozorkowa nie zajęły.
W ubiegły piątek, w lasach cadrowickich pod Ozorkowem, podjazd niemiecki zaskoczony został przez dragonów niemieckich, ukrywających się w tym lesie. Zawiązała się ostra potyczka, po czym z obydwu stron padło wielu rannych i zabitych.
 

Pocztówka zamieszczona powyżej, pokazuje teren wojny i zniszczenia w Prusach Wschodnich, jest warta pokazania.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz