Test

niedziela, 8 lutego 2015

Łódź w fotografii - Alfred Kiss - ulica Piotrkowska - ok.1940 - cz.5

Ulica Piotrkowska, chluba miasta Łodzi, podobno najdłuższa handlowa ulica w Europie, ponad 4 kilometry długości. Powstała w pierwszej połowie XIX wieku. Swoją nazwę uzyskała nie przypadkowo, przebiegał tędy szlak handlowy, który prowadził z Łęczycy do Piotrkowa. Początkowo budowano domy drewniane w których zamieszkiwali miejscowi tkacze. Po nich powstawały murowane kamienice, był to okres rozwoju przemysłowego Łodzi, ulica Piotrkowska stała się miejscem towarzyskim i kulturalnym. Inwestowali łodzcy fabrykanci pochodzenia niemieckiego i żydowskiego. Obecnie bardzo dobrze prezentują się zabytkowe kamienice, także nowe budynki budowane w wolnych miejscach dostosowane do starej architektury. Niestety, zbyt wolno są remontowane podwórka tych posesji, wiele wygląda ponuro, pospolite slamsy..Alfred Kiss nie tylko,że miał atelier na tej ulicy pod numerem 145, lecz z ilości fotografii, myślę, że była to jego ulubiona ulica.



GRAND HOTEL

Budynek zaprojektował Hilary Majewski w latach 1872–1887 przy ul. Piotrkowskiej, nr hipoteczny 510-511. Początkowo budynek mieścił fabrykę wyrobów wełnianych i bawełnianych Ludwika Meyera. Po raz pierwszy został przebudowany w 1887 na „dom gościnny” Hotel Grand. Na początku hotel miał oświetlenie gazowe, by w roku 1906 roku zainstalować oświetlenie elektryczne (zasilane z lokalnej dynamomaszyny poruszanej przy pomocy gazu), a w 1907 zostać włączonym do miejskiej sieci energetycznej. W kilku apartamentach były łazienki. Większość pokoi wyposażona była w przenośne umywalki, do których dostarczano wodę wiadrami. Wnętrza były ogrzewane przez piece, które w zależności od standardu pokoju były z kafli porcelanowych, fajansowych lub zwykłych. Z przestrzeni recepcyjnej na piętro prowadziły schody marmurowe, na korytarzach były posadzki, w pokojach parkiety i podłogi z desek. Drzwi wejściowe od ul. Piotrkowskiej były dwuskrzydłowe z gzymsami i ozdobami. W środkowej części wewnętrznego dziedzińca hotelu był wspaniale urządzony ogród *
.
Przypuszczam, że to także ulica Piotrkowska, czytelników proszę o informacje gdzie znajduje się ten piękny budynek (zdjęcie poniżej)


* pl.wikipedia.org/wiki/Hotel_Grand_w_Łodzi

2 komentarze:

  1. Zdjęcie przedstawia zespół domów należących do rodziny Steinertów. Najstarszy jest ten parterowy ,który był budynkiem warsztatowym, powstał około roku 1843. O kilka lat starszy był podobny do niego dom mieszkalny z 1839 r, rozebrany w latach 70-tych XX wieku. Kolejny po starszeństwie jest pałac Adolfa Steinerta widoczny z lewej strony fotografii. Pochodzi on z 1891 roku i jest w stylu neorenesansowym. Centralnie położona jakby podwójna kamienica to pałac braci Emila i Karola Steinertów , zbudowany w 1910 r. wg projektu berlińskiego architekta A. J. Balcke, prezentuje rzadki na gruncie łódzkim styl renesansu niemieckiego. Gdy to piszę w 2018 r. budynek ten jest poddawany gruntownemu remontowi.
    Pozdrawiam.
    W.Pliś

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam i zarazem serdecznie dziękuję za profesjonalny i obszerny komentarz! Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2019 roku!

      Usuń