Test

sobota, 4 kwietnia 2015

Żołnierze wyklęci - Sieradz - Sąd wojenny - 1948 - część 7

U oskarżonego Malickiego była również jakby skrzynka pocztowa, bo jak to zeznał Buchla, to ps.”Zapora” pozostawił kartki u Malickiego dla innych członków bandy. Sąd skazał osk.Malickiego z art.28 w zw z art.86par.2 KKWP, a nie z art.16par.1 Dekr. z 13.6.1946r., bowiem banda do której należał Chowański ps.”Kuba” jest bandą o określonych celach politycznych i jej zadaniem jest zmiana ustroju Państwa Polskiego. Oskarżony Malicki od 1945 r. do końca grudnia 1947r. Przechowywał ten prawnego zezwolenia władz broń palną typu bębenkowiec. W grudniu 1946r. Syn oskarżonego Malickiego, małoletni Hieronim zabrał ten pistolet na zabawę i tam został odebrany przez nieznanych osobników.
Oskarżony Lipa jest sąsiadem osk. Malickiego i z tego tytułu w roku 1946r. zetknął się z Chowańskim ps.”Kuba” u osk. Malickiego. W maju 1947 r. w czasie gdy pracował na polu podszedł do niego Chowański ps.”Kuba” będąc uzbrojony. Oskarżony Lipa, który wiedział o tym, iż Chowański grasuje w sposób krwawy na terenie powiatu sieradzkiego miał obowiązek bezzwłocznie zawiadomić o pobycie Chowańskiego władze uprawnione do ścigania przestępstw, a skoro tego nie uczynił, Sąd uznał go winnym popełnienia przestępstwa z art. 18par.1 dekr z 13.6.1946 r. Sąd nie dał wiary osk. Lipie, że nie wiedział o tym, iż Chowański jest członkiem nielegalnej organizacji, bowiem notoryjnym znany jest sądowi, że działalność Chowańskiego ps.”Kuba” jest powszechnie znana, a tym bardziej znaną była osk. Lipie, który znał Chowańskiego od dłuższego czasu. Z tych przyczyn należało orzec jak w sentencji wyroku.
Przy wymiarze kary Sąd wziął po rozwagę, co do Machały i Leśnika jako okoliczność łagodzącą, że byli krótki czas tylko w bandzie, dotychczasową niekaralność, zaś jako okoliczność obciążającą, że będąc w bandzie posiadali większą ilość broni, oraz z bronią w ręku brali udział w pobiciu niewinnych ludzi.
Co do Zabłockiego dotychczasową niekaralność, skruchą okazaną przed Sądem, krótki pobyt w bandzie a przede wszystkim to, że po zerwaniu kontaktu z bandą oddał się uczciwej pracy w charakterze urzędnika Urzędu skarbowego, przyczyniając się w ten sposób do odbudowy Państwa. Odnośnie oskarżonej Kwapisz Janiny młody wiek dotychczasową niekaralność, skruchę okazaną przed przed Sądem oraz to, że jako młoda dziewczyna obałamucona została przez bandytę Jana Kwapisza. Co do Malickiego jako okoliczność obciążającą, że udzielił schronienia i żywności bandzie, która w sposób krwawy grasuje i w ten sposób uniemożliwia władzom bezpieczeństwa w ujęciu bandytów, zaś jako okoliczność łagodzącą dotychczasową niekaralność i skruchę okazaną przed Sądem. Co do Lipy dotychczasową niekaralność, młody wiek oraz dodatnia opinię. Co do oskarżonego Wyrwasa, to Sąd zastosował najwyższy wymiar kary za przynależność do nielegalnej organizacji i posiadania broni bowiem w czasie gdy całe społeczeństwo przystąpiło do odbudowy Polski, skazany ten przystąpił do bandy znanej ze swoich krwawych wyczynów na terenie woj. łódzkiego i przez krótki pobyt w bandzie dopuścił się całego szeregu rabunków z bronią w ręku.
Wyrok niniejszy jest prawomocny z dniem 5 lutego 1948r. Odnośnie Machały Leona, Leśnika Stanisława, Zabłockiego Mariana i Lipy Józefa.

Przewodniczący mjr. Salpeter Michał

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz