Materiał w całości pochodzi z książki:
Zabytki Sztuki w Polsce - Inwentarz Topograficzny IV - Powiat
Piotrkowski - Województwo Łódzkie. Praca zbiorowa uczestników obozu
naukowego w Sulejowie k.Piotrkowa w 1948 roku.
Niestety, ten piękny dwór zniknął na zawsze w latach 60-tych XX wieku... , przetrwał wojenne pożogi.., komunistycznej niestety nie, smutne...Ciekawe, czy chociaż przetrwał kapliczka z XVIII wieku? - proszę o info w tym temacie.
GOŚCINNA
Wieś 18 km pd. od Piotrkowa
DAWNY DWÓR
Skan nr.1
Położony na pd. - wsch. skraju wsi, w parku z w.XVIII. Zwrócony frontem na pd. Drewniany, wzniesiony na zrąb z przyciesią na wysokim tynkowanym podmurowaniu z cegły i kamienia; deski szalowania bielone. założony na planie prostokąta (skan 2) z późniejszymi dobudówkami z różnych czasów, ze wszystkich stron. Parterowy, z wysokimi piwnicami od wsch. i piętrowymi wystawkami na osi.
Wnętrze dwutraktowe z sienią na osi (obecnie przepierzoną), zamienione przez późniejsze podziały. Dwie wielkie piwnice pod wsch. częścią dworu biegną obok siebie, równolegle do osi podłużnej budynku. Sklepienie każdej z nich składa się z trzech przęseł żaglastych przydzielonych szerokim łękiem; piwnica pd.-wsch. podzielona na mniejsze części. Wiązania dachu łamanego polskiego o częściach starych, uzupełniane. Płatwiowe o dwóch stolcach bocznych (skan 3); górne więzary krokwiowe z belką dolną leżącą na płatwiach nadstolcowych, rozparte jętą podtrzymaną wzdłużnie przez stolec, fragmentarycznie zachowany. dwa kominy boczne; wsch. łączy się z wędzarnią i kuchnią w piwnicy.
Zewnątrz (skan 1) dwór oszalowany pionowo deskami; górą biegnie gzyms podokapowy. Elewacje dłuższe siedmioosiow; od pd. ganek z wystawką, podobny ganek od pn. został zniesiony przez przybudówkę. dach kryty gontem częściowo poszytym słomą.
Skan nr.2
Skan nr.3
KAPLICZKA PRZYDROŻNA
Położona na pd. skraju wsi przy rozwidleniu dróg: do wsi, do Gorzkowic i do Sobakówka. Murowana z cegły (skan 4), częściowo potynkowana i bielona. Czworościenna, z cokołem i wnęką krytą stropem. daszek namiotowy gontowy. Częściowo zrujnowana. Na cokole tablica kamienna z napisem rytym, źle czytelnym: Roku 1797. Założ. przez/ Stanisława Nagu..iego/ 1846 (?) O............. Sokołows.. - We wnęce posąg matki Boskiej, drewniany, rokokowy.
Skan nr.4
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz