Koenigsbach 1917 czyli Bukowiec w 1917 roku
Zamieszczony na niej artykuł i wycinki z prasy łódzkiej: Deutsche Lodzer Zeitung z 1917 były autorstwa pani Ewy Wiatr. Postanowiłem przetłumaczyć dwa artykuły dotyczące odbudowy zniszczonego i spalonego w roku 1915 kościoła ewangelickiego. Oryginalne teksty znajdują się pod tym linkiem: "Wyciągi z prasy niemieckiej".
Tłumaczenie tekstu "Grundsteinlegung zum Kirchenbau in Koenigsbach" Deutsche Lodzer Zeitung, Dienstag, 17.07.1917, Nr 194, S.3-4
"Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę kościoła w Bukowcu" Deutsche Lodzer Zeitung, Wtorek, 17.07.1917, nr.194, strona 3-4:Także nasza sąsiednia Kolonia zbuduje swój kościół protestancki. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego miało miejsce w ostatnią niedzielę. Kościół zostanie zbudowany w tym samym miejscu, w którym wcześniej przybyli w 1803 roku emigranci z Wirtembergii, przodkowie obecnych mieszkańców Bukowca, zbudowali kościół protestancki (ewangelicki).
Do dnia dzisiejszego ten okręg znajduje się pod niemieckim zarządem. W roku 1915 został zniszczony, spalono 85 gospodarstw. Nie tak dawno miejscowi osadnicy podjęli decyzję o odbudowie Kościoła. Szybko powołano Komitet Odbudowy Kościoła w skład którego weszli: Alexander Egler, Adam Felker, Johann Felker, Martin Majer, Karl Roth, Karl Hamm i Karl Wildemann. Aktywnie przystąpiono do prac przygotowawczych i rozpoczęto prace. Obecnie mury osiągnęły wysokość człowieka. Kompleksowy plan budowy został zaprojektowany przez architekta (mistrza budowlanego) rządu pruskiego Schreadera z Łodzi. Prace prowadzone są przez Firmę Budowlaną Aleksandra Arndta z Łodzi. Koszty budowy zostaną pokryte z funduszy protestanckich osadników, darowizn regionalnych, wkładu władz kościelnych i świeckich, a także Stowarzyszenia Gustawa Adolfa, z siedzibą w Lipsku.
Tłumaczenie tekstu "Dank der Gemeinde Koenigsbach" Deutsche Lodzer Zeitung, Dienstag, den 11.12.1917, Nr 341, S.5
"Podziękowania od społeczności Bukowca." Deutsche Lodzer Zeitung, Wtorek, 11.12.1917, Nr 341 strona 5Społeczność Bukowca wysłała następującą wiadomość do łódzkiej gazety Deutscher Lodzer Zeitung:
Społeczność Bukowca czuje się winna i zobowiązana do szczerego podziękowania i uznania firmie A. Arndt z Łodzi. Była to bezinteresowna i ofiarna praca którą wykonał pan Arndt. Od wczesnych godzin porannych do późnych godzin nocnych pan Arndt osobiście nadzorował i kontrolował nawet najmniejsze detale. Jego praca była niezwykle gorliwa i pełna serca. Wspólnota jest także pełna wdzięczności i miłości za współpracę i pomoc niektórych rodzin z Pabianic i Łodzi, które szyły ubiory na ołtarz i ambonę pod przewodnictwem dwóch sióstr, panien M. i L. Engel. To dzieło miłości prowadziło nas do przodu, zamieszkało w nas. Wspólnota Bukowca z wdzięcznością i pamięcią przyjmuje do wiadomości pomoc udzieloną przez brata obu sióstr. Pan Pastor Angel tak często ofiarował gminie pocieszenie i pomoc finansową.
Jego pamięć na zawsze pozostanie z nami.
W imieniu gminy Bukowiec
A. Engler (Przewodniczący Szkoły i Kościoła)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz