2 - Nazwisko i imię - Józef Pabiś
3 - Potwierdzenie nazwiska podpisem D-cy - Rzedzicki por.
4 - Data wstąpienia do W.P. - 11.11.1918
Kapral Józef Pabiś
Dnia 24 maja 20 r. w bitwie pod Mariampolem kapral Pabiś Józef dowodząc plutonem K,Km II/28 odznaczył się tem, że gdy bolszewicy zaatakowali i zajęli częściowo nasze pozycje, zabierając nam jedno działo, on zaś nie zważając na silny ogień nieprzyjaciela i chwilowe zamieszanie w naszych szeregach szybko zorganizował małą grupę z którą to z własnej inicjatywy uderzył na nieprzyjaciela silny ogień, obsadził z powrotem naszą pozycję dawną, czem przyczynił się do naszego zwycięstwa na wspomnianym odcinku. Ostatnie zdanie nie potrafię odczytać.. - czytelne: Rzedzicki
6 - Czy ranny lub zabity przy akcji: Nie
7 - Obecny przydział wymienionego: 6 Komp. II/18 p.S.K.
8 - Wniosek na stopień orderu: "V.M." V.Kl.
Kapral Józef Pabiś
6 Komp.
OPIS CZYNU
W dniu 24 maja 1920 r. w bitwie pod Marjampolem kapral Pabiś Józef dowódca plutonu K.KM. II/18. S.K. odznaczył się tem, że: gdy bolszewicy zaatakowali i częściowo zajęli nasze pozycje zabierając nam jedno działo, on zaś nie zważając na silny ogień nieprzyjacielski ..... zamieszanie w naszych szeregach, szybko zorganizował małą grupę z którą to z własnej inicjatywy ..... na nieprzyjaciela silny ogień, obsadził z powrotem naszą dawną pozycję, czem przyczynił się do naszego zwycięstwa na wspomnianym odcinku. Dowódcą kompani był wówczas por. Rzedzicki.
Wydział Bezpieczeństwa
Tajne!
L. OA.X - 2b/664
Pabisz Józef - opinja Do
Pana Kierownika Biura Personalnego
Ministerstwa Spraw Wojskowych
w Warszawie.
Na pismo z 123/VI.1933 r.
Nr. 3400-Og. 107.
Urząd Wojewódzki Łódzki komunikuje, że Pabisz Józef, s. Józefa i Antoniny, ur. 5/II 1898 r. we wsi Wandalinie, gm. Wiskitno zam. w Łodzi przy ul. Lelewela 25, majątku żadnego nie posiada. Wymieniony wstąpił w dniu 11.XI 1918 r. jako ochotnik do wojska polskiego i przebył kampanię przeciwko bolszewikom. Służył w 28 p.p. - Pabisz posiada dobrą opinję pod względem moralnym i politycznym.
Za Wojewodę
(Ostatnie zdanie nie potrafię odczytać.. - czytelne: Rzedzicki) - dosłownie brzmi: "d-c komp był na onczas por Rzedzicki", czyli, dowódcą kompani był w tym czasie porucznik Rzedzicki. Pozdrawiam M.
OdpowiedzUsuń