Test

piątek, 24 lutego 2023

Kurowice - Kościół katolicki - Budowa kościoła - Tydzień - 1904

 

Dwa ciekawe artykuły z budowy kościoła katolickiego w Kurowicach. Wiemy także, skąd wzięto kamienie na jego budowę, także wapno jako podstawowy budulec.

Źródło: pocztówka-zdjęcie pochodzi z artykułu Pani Ewy Wiatr, zamieszczonego w Bitewniku Łódzkim 1914 roku - nr. 7 z 2013 roku.



Tydzień. 1905-08-06 R. 33 Nr 32

- KOŚCIÓŁ W KUROWICACH,  wkrótce ulegnie zburzeniu. Zbudowany on został w początkach 17 wieku przez kanoników krakowskich, którzy tutaj wyjeżdżali na lato, i prócz kościoła, jako ślad swej gościny pozostawili stroje krakowskie wśród ludu odszukane i wprowadzone na nowo w użycie przez ks. Zagrzejewskiego. Na miejscu starego modrzewiowego kościoła, staraniem proboszcza ks. Zagrzejewskiego, powstanie nowa murowana świątynia. Stary drewniany kościółek został w całości przesunięty na inne miejsce bez rozbierania go; tak bowiem postanowili zebrani na narady członkowie komitetu budowy, złożonego wyłącznie z włościan, należących do parafii wiosek, w obecności delegowanego przez ks. Biskupa Zdzitowieckiego, księdza przy kościele Świętej Rodziny w Częstochowie, który już szereg świątyń pobudował, ks. dziekana z Kamińska, ks. proboszcza z Gorzkowic, budowniczego p. Nowickiego z Piotrkowa, oraz majstrów mularskiego, ciesielskiego i, rzecz naturalna, przy współudziale inicjatora budowy, ks. Zagrzejewskiego.
    Na uwagę i podkreślenie zasługuje ofiarność i zgodność, z jaką spieszą parafianie do pracy w porządku wskazanym przez komitet. Idą tak chętnie, pracują tak gorliwie, iż ani wątpić, że ich zbożne dzieło uwieńczy pomyślny wynik.
    Obecnie ze względu na sprzęty, roboty zostały odroczone; dopiero po Przemienieniu Pańskiem zostaną zostaną wszczęte ponownie w takiem obliczeniem, by w tym roku złożyć fundamenty pod cały kościół. Kamieni na nie dostarczyli parafjanie ze swych pól, wapno na całą budowę zlasowane czeka w dołach. W takich warunkach kościół przed terminem chyna stanie.



Tydzień. 1904-05-08 R. 32 Nr 19

W Sulejowie powstał nowy, gazowy piec do wypalania wapna, należący do firmy «Pereswit». Wapno z tego pieca jest bardzo dobrego gatunku. Firma w tych dniach zawarła umowy o dostawę wapna dla mających się budować kościołów w Kurowicach i w Jeżowie po 25 wagonów dla każdej, przyczem ofiarowała 26 wagon bezpłatnie. Dostawa ma być uskuteczniona w przeciągu dwóch miesięcy; wypłata należności w miarę zbierania się funduszów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz