sobota, 3 lipca 2021

Andrzejów - Andreshof - Kościół ewangelicki - 1915-1917

 




Andrzejów - Andeshof - wieś z dużymi tradycjami przyłaczona do Łodzi. Interesuję się Andrzejowem chciażby z tego powodu, że jest tam cmentarz ewangelicki. Także powiązania z "moim Bukowcem"są wielkie. Nazwiska osób z komitetu budowy kościoła są związane bezpośrednio z Bukowcem:

Martin Wildermann, Martin Omenzetter


                   Kościół ewangelicki w Andrzejowie (1917) - po naprawie uszkodzeń.


Ostatnie tygodnie przyniosły mi wiele informacji i materiałów związanych właśnie z Andrzejowem o czym pisałem na blogu wcześniej. Teraz zamieszczam dwa zdjęcia, które pokazują kościół ewangelicki. Właścicielem tych pięknych i jedynych w swoim rodzaju zdjęć, jest bardzo sympatyczny człowiek zamieszkujący Andrzejów. Niestety, nie mogę podać jego imienia i nazwiska (na jego wyraźną prośbę), mam jednak zgodę na ich prezentację! Bardzo dziękuję!

Wiem, ze portal OSADNICY szukał bezskutecznie jakiejkolwiek fortografi przedstawiającej ten nieistniejący już kościół! Dodam tylko, że osoba która mi udostępniła te fotografie była ochrzczona właśnie w tym kościele! W formie wymiany pozwoliłem sobie zaprezentować część dotyczącą kościoła ewangelickiego w Andrzejowie ze strony:

Symbol kościoła na przedwojennej mapie Andrzejowa ... Decyzja o budowie kościoła w Andrzejowie zapadła na początku XX wieku; impulsem był rozwój ...
Resztę tego interesującego tekstu zapraszam do linku powyżej:

Decyzja o budowie kościoła w Andrzejowie zapadła na początku XX wieku; impulsem był rozwój ekonomiczny wsi oraz wzrost liczby jej mieszkańców. W styczniu 1912 roku ewangelicy zakupili plac pod budowę przylegający do działki zajmowanej przez luterańską szkołę i cmentarz. W skład komitetu budowy weszli najznamienitsi mieszkańcy Andrzejowa i Andrespola: Johann Krause (właściciel zakładów produkujących wyroby ceramiczne), Johann Roth (rodzina Rothów prowadziła kilka interesów: m.in. piekarnię, wytwórnię napojów i restaurację), Wilhelm Hettig, Rudolf Kriese, Martin Wildermann, Martin Omenzetter i J. Stelzer. Wstępny kosztorys oszacowano na ponad 10 tysięcy rubli. Uroczystość położenia kamienia węgielnego odbyła się 24 sierpnia 1913 roku i już po roku budowa była niemal ukończona.....

2 komentarze:

  1. Sorry, but I do not speak Polish:
    The history about the church in Andrzejow is very closely connected to my family as I am related to the families Johann Krause, Martin Omenzetter and J. Stelzer.
    Naturally I am very much interested in any information about their history.
    My grandmother's maiden name was Krause, my father's cousin was married to a Stelzer and another cousin was an Omenzetter.
    I know quite a bit more, but this should do for today.
    I hope to hear more!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Thank you for your comment regarding Andrzejow.
      I have a colleague who knows a lot about Andrewow. If it doesn't cause you too much trouble, please write more on this topic. I will post everything on my blog, surely readers will be very pleased!
      Warm greetings from neighboring Bukowiec!

      Usuń