sobota, 22 października 2016

Referendum - 3xTAK - Ulotki - Sami Swoi 3xNIE - 1946

Każdy z nas oglądał z pewnością komedię "Sami Swoi". Był w tym filmie ciekawy wątek, kiedy to Pawlak po kłótni z Kargulem o kota, woła do syna:
- pędzla dawaj!
I maluje 3xNie, w tym momencie nadchodzi Sołtys pytając:
 - Ty się Pawlak szaleju najadłeś, za senatem jesteś i przeciwko demokracji?
 - Toś Ty taki?
................
- Taki jest Polaka znak ?
Pawlak odpowiada:
-  Pawlaka znak !

                        Materiał pochodzi z: Obrazy dla Sami Swoi 3x Nie zdjęcie

Wesoła scena jak i inne w tym filmie...
Jednak rzeczywistość była zupełnie inna, nikt o zdrowych zmysłach nie mógł sobie na to pozwolić w czerwcu 1946 roku. Zafałszowane Referendum, które pogrążyło Polskę na ponad 40 lat w sowiecką niewolę, nie miało nic do śmiechu.

Operację sfałszowania referendum organizowała ekipa funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego (MGB) ZSRR pod dowództwem płk Arona Pałkina naczelnika wydziału D MGB, zainstalowana w Warszawie 20 czerwca 1946. Zajęła się głównie fałszowaniem i preparowaniem dokumentów referendalnych. 22 czerwca miała miejsce narada, na której Bolesław Bierut, Władysław Gomułka i doradca NKWD przy MBP płk Siemion Dawydow omówili techniczne szczegóły fałszowania wyników referendum
Skalę i metody fałszowania referendum przez 15 osobową ekipę MGB pod kierownictwem Arona Pałkina zbadał Nikita Pietrow:
Po referendum od nowa napisano 5994 protokoły z obliczonymi głosami i podrobiono około 40 tysięcy podpisów członków komisji obwodowych. Siemion Dawydow dostawał paczki z protokołami z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego za pośrednictwem Stanisława Radkiewicza – i przekazywał je grupie Pałkina. Nowe protokoły wracały tą samą drogą. (… ) Jak stwierdzono w [przesłanym 30 sierpnia] raporcie dla Stalina , w wyniku pracy specjalistów z Moskwy odsetek Polaków, który udzielili twierdzącej odpowiedzi na pierwsze pytanie wzrósł do 50-60% (zależnie od województwa), podczas gdy w oryginalnych protokołach wynosił on w rzeczywistości 1-15 procent. W nowych protokołach zwiększono także liczbę twierdzących odpowiedzi na drugie i trzecie pytanie. Pracę zakończono 27 sierpnia 1946, a nazajutrz cała grupa wyjechała do Moskwy*

Napisałem o tym, gdyż stałem się właścicielem kilku ulotek (oryginałów) z tego wydarzenia !
* Tekst pochodzi:Referendum 1946 – Wikipedia, wolna encyklopedia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Referendum_1946

3 komentarze:

  1. Mój dziadek z kilkoma kolegami z podeszw butów zrobili pieczęci 3xNie moczyli je w wapnie i tymi stemplami steplowali na stodołach i domach .. Za to na wiele lat był wrogiem narodu .

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń