wtorek, 25 lipca 2017

Rogowiec - Cmentarz ewangelicki - Kleszczów - Informator Kleszczowski

 Na Facebooku ukazał się wpis pod Ratując pamięć - Wiejskie cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego, dotyczący artykułu Jerzego Strachockiego zamieszczonego w Informatorze kleszczowskim pod tytułem "Cmentarz w Rogowcu przywracany pamięci".
Jestem zdziwiony tym tekstem, nie znam, nie miałem nigdy żadnego kontaktu z autorem tego artykułu. Dziwne, że pan Strachocki nie skontaktował się ze mną, w tekście znajdują się nieścisłości (między innymi: nie urodziłem się w Rogowcu). Wynika z tego, że nie miałem żadnego wpływu na tekst artykułu. Co się tyczy osoby Stanisława Hejaka, także uważam, że jest on inicjatorem sprzątania tego cmentarza. Dzięki niemu cmentarz, który znam od dziecka, znów "żyje". Szkoda, że moje wcześniejsze, usilne prośby, telefony go Urzędu Gminy Kleszczów, Pastora tej Gminy nie przyniosły efektów.  Jest mi smutno, że umowa między mną a Stasiem, że wspólnie z nim i moim bratem Zbyszkiem będziemy odnawiać ten cmentarz, nie doszła do skutku... Wystarczył jeden telefon, byłem w ostatnim czasie dwukrotnie na tym cmentarzu, podziwiałem ogrom pracy włożony przez Stasia i wolontariuszy, pozostaje mi tylko im pogratulować i podziękować!
Dlatego w kwestii "właściwego rozłożenia akcentów" nie chcę się więcej wypowiadać!
 
Polubiono stronę · 4 godz. · Edytowany ·
 
Piszą o działaniach cmentarników - to dobrze! Chciałabym jednak, by właściwie rozkładano akcenty... Dziś artykuł z Informatora Kleszczowskiego o pracach na rzecz Rogowca. A ja proszę Czytelników, by po zapoznaniu się z nim wrócili do mojego wywiadu z Panem Stanisławem Hejakiem, którego uważam za główniego inicjatora tego wydarzenia http://cmentarzeewangelickie-lodzkie.kylos.pl/rp_wywiad_shejak.php?mn=wywiady

środa, 12 lipca 2017

Alter Jude - Stary Żyd - Rajgród - Helmut Hoffmann - Nachbelichtet

O książce Helmuta Hoffmanna zapomniałem. Dostałem ją w prezencie w czerwcu 1996 roku. Dedykacja po niemiecku:
" Mit einen freundlichen Grüß  - Helmut Hoffman - Oldenburg - 8 Juni 96"
" Z przyjacielskim pozdrowieniem - Helmut Hoffmann - Oldenburg - 8 czerwca 96."
Osobiście nie znałem autora tej książki, o jego osobie opowiedziała mi mieszkająca w Grossburgwedel moja przyjaciółka Dita Stephan. 



Helmut urodził się w Wiedniu w 1917 roku, czas młodości spędził w Rudawach (Zachodnie Sudety). Jak każdy młody Niemiec, po dojściu Hitlera do władzy był członkiem Hitlerjugend. Po wybuchu II Wojny Światowej został żołnierzem Wehrmachtu, brał udział w inwazji Sudetów i Polski. Walczył we Francji i Związku radzieckim. Jego największą pasją było fotografowanie, dosłownie, aparatu fotograficznego nie wypuszczał z ręki. W tej książce jest mnóstwo rzadkich fotografii. Sam tekst nie jest zbyt poetycki, jest "szarpany". Czytając go, nie trudno doczytać się w tekstach jego przeobrażenia, innego spojrzenia na tragedię którą wyrządzał naród niemiecki. W tych krótkich opisach, jest dużo pytań zadawanych sobie samemu, zrozumiał, że: nosząc mundur niemieckiego żołnierza mógł wszystko.......,. Fotografował kiedy chciał, kogo chciał, nie zdjąć wówczas sobie sprawy co czują ofiary...
Swoją książkę wydał krótko przed swoją śmiercią, czy to była prawdziwa pokora, trudno teraz analizować, pozostały bardzo ciekawe zdjęcia. Jako pierwszą, zamieszczam fotografię starego mieszkańca Rajgrodu (miasto w woj. podlaskim, powiat grajewski), pochodzenia żydowskiego.


                          Autor zdjęcia z tyłu napisał: 20 September 1939 - Rajgrod - Alter Jude.

"Jakie myśli miałem podczas robienia tego zdjęcia? Jak mógł się czuć ten człowiek, kiedy był fotografowany przez niemieckiego podoficera? Dziś pytam siebie pełen niepokoju, jakim człowiekiem był ten człowiek wcześniej? Jak długo żył on  jeszcze. I że ja nie mogę tego cofnąć......"
I taką mniej więcej refleksję napisał pod tytułem ALTER JUDE. 
Ja odpowiem na ostatnie pytanie:
W 1941 roku w Rajgrodzie doszło do pogromu miejscowych Żydów. W wyniku zbiorowych egzekucji, w których brali udział niektórzy Polacy zginęło około 100 osób*
Prawdopodobnie ten stary człowiek był jednym z tych 100 rozstrzelanych....
 Materiał pochodzi z:
* Rajgród – Wikipedia, wolna encyklopediahttps://pl.wikipedia.org/wiki/Rajgród
Książka została wydana w 1995 roku przez Druckhaus Dresden GmbH.