czwartek, 5 lutego 2015

Obóz jeniecki- Stalag XI A Altengrabow - Wojsko Polskie - 1939-40 - cz.1

Zdjęcia które są zamieszczone w tym materiale, zakupiłem w Braunschweigu (Brunszwiku) w latach 90 ubiegłego wieku, u znajomego kolekcjonera . Są to dwie karty albumowe, wielka szkoda, że nie mam całości albumu... , są na nich wklejone 24 fotografie o wymiarach 6,3x9,3 cm. Ten materiał fotograficzny zamieszczę w kilku częściach. Jestem przekonany, że fotografem był jeden z pracowników-żołnierzy obozowych. Zdjęcia pokazują polskich jeńców wojennych z kampanii wrześniowej 1939 roku. 
Druga z tych stron dotyczy Stalagu XI A Altengrabow. Zdjęcia z  pierwszej strony dotyczyły  Stalagu XI B Fallingsbostel, zamieściłem je we wcześniejszym materiale.

Drastyczne zdjęcie z adnotacja: Polak nie lubiący wody, szorowany.szczotką

Przemarsz w Altebgrabow.

Polscy jeńcy wojenni z oddziału rzemieślników w Altengrabow.






*Obóz jeniecki Stalag XI A znajdował się na poligonie wojskowym powstałym w 1893 roku i do dzisiaj służącym celom militarnym. Krótko po wybuchu I wojny światowej powstaje obóz jeniecki w którym do rozwiązana go w 1919 roku przebywało 12 000 jeńców. Do dzisiaj istnieje częściowo odnowiony cmentarz jeniecki z tamtego okresu.
We wrześniu 1939 roku, w byłych końskich stajniach znajdujących się w kompleksie koszarowym poligonu i pochodzących jeszcze z okresu cesarstwa powstaje obóz jeniecki i otrzymuje nazwę Stalag XI A Altengrabow.

„Pozdrowienia z poligonu Altengrabow“, jedna z pierwszych widokówek przedstawiająca kompleks koszarowy poligonu, na pierwszym planie 7 stajni końskich które były w 1939 roku pierwszymi barakami Stalagu XI A
W obozie tym w okresie 1939-1945 więzionych było 55 000 jeńców wojennych z 13 krajów. Pierwszymi jeńcami byli polscy żołnierze kampanii wrześniowej 1939 roku. W maju 1940 roku przybyli jeńcy z Francji, Belgii i Holandii. 1941roku Serbowie, Chorwaci, Anglicy i później żołnierze USA. Jesienią 1941 roku do wyodrębnionej części obozu przybywają jeńcy rosyjscy. Nie objęci ochroną i tak nie zawsze przestrzeganej konwencji genewskiej, pozbawieni na podstawie „Kommissarbefehl“ rozstrzelanych na poligonie oficerów i tzn. „Komisarzy“ (oficerów politycznych) skazani byli na zagładę. Brak dostatecznego wyżywienia, opieki lekarskiej i leków, wyczerpująca ponad siły praca w specjalnych „rosyjskich“ komandach pracy powodowała dużą śmiertelność jeńców rosyjskich. Zmarłych Rosjan grzebano bez jakiegokolwiek ceremoniału w masowych grobach poza terenem obozu. Inne narodowości, w tym pierwszych Polaków zmarłych już jesienią 1939 roku, grzebano do roku 1943 na cmentarzu garnizonowym położonym na granicy między zabudowaniami koszarowymi i mieszkalnymi a poligonem.
Materiał:
*www.polskienekropolie.de/doku.php?id=pl:altengrabow

1 komentarz:

  1. Dzień dobry, czy ma Pan też zdjęcia powstańców warszawskich, którzy po upadku Powstania wywiezieni zostali do Altengrabow? Pozdrawiam Maria Sikora

    OdpowiedzUsuń