poniedziałek, 18 marca 2019

Łódź - Towarzystwo Warrant - Targowa 6

    Jestem w posiadaniu ciekawej książki: "Praktyczny Informator dla posiadaczy weksli z wykazem banków i spółdzielni kredytowych w Polsce". Wydana w Łodzi w 1922 roku. Z tyłu, na ostatniej stronie okładki jest ciekawa reklama Spółki Akcyjnej Składów Towarowych "Warrant".

   Na Google znalazłem informację dotyczącą Juliusza Heinzel barona von Hohenfels. Był on pierwszym prezesem tego Towarzystwa, które powstało w 1899 roku w Łodzi przy ulicy Targowej 6. Więcej materiału pod:

Łódź - Budynki dawnych Składów Towarowych "Warrant". Atrakcje ...


www.polskaniezwykla.pl › ciekawe miejsca › zabytki: zabytkowe budynki
Przy ul. Targowej 6/8 znajdują się, nie wyróżniające się niczym szczególnym budynki. Za to ich historia jest ściśle związana z dawną Łodzią przemysłową. Powstały one w latach 1899 - 1900 według planów architekta Gustawa Landau-Gutentegera dla Towarzystwa Akcyjnego Składów Towarowych "Warrant". Towarzystwo to powstało w 1899 r. z inicjatywy czołowych łódzkich fabrykantów, a jego pierwszym prezesem był Juliusz Heinzel baron von Hohenfels.
Dla "Warrant" były to magazyny zarobkowe, czyli za składowanie towarów bądź wynajem powierzchni pobierano opłaty. Usytuowanie magazynów nie było przypadkowe. Pod ich budowę wybrano działkę w pobliżu dworca Łódź-Fabryczna skąd bocznymi torami, bezpośrednio pod rampy magazynów podjeżdżały wagony. Budynki mogły pomieścić towary aż z 800 wagonów kolejowych.
Pomimo upływu lat budynki zachowały się w niezmienionej formie i choć Towarzystwo Akcyjne Składów Towarowych "Warrant" to już historia, dalej pełnią funkcje magazynowe.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza