piątek, 25 czerwca 2021

Bitwa o Łódź - 1914 - Litzmannstädter Zeitung - Projekt graficzny - 1943

   Numerze 66 w Litzmannstädter Zeitung z 7 marca 1943 roku zamieszczono cviekawy artykuł poświęcony upamiętnieniu walk przełomu listopad-grudzień 1914 roku. Ciekawy pomyśł, ciekawe gdzi go prezentowano, nie zachoweał się do naszych czasów. Co ciekawe, już wtedy zaczęły się obawy o wynik wojny 1939-45, napisano: "Zwłaszcza teraz, gdy fala ze Wschodu grozi, że tak jak w 1914 roku ogarnie Niemcy" - prorocze słowa redaktora Kergela!

                                      Model bitwy pod Łodzią

            Teren walk w listopadzie 1914 r. jest żywo przedstawiony.

    W pracowniach modelowych biura planowania miejskiego - pod kierownictwem Rady Budowlanej Eplinius - makieta bitwy o Litzmannstadt w czasie I wojny światowej jest na ukończeniu. Niemieckie zwycięstwo w bitwie pod Litzmannstadt, jako ówczesny szef Sztabu Generalnego Armii Wschodniej. Generał Ludendorif, pisał 8 lutego 1916 roku: wielkie rosyjskie natarcie na Niemcy ostatecznie załamało się. Niemcy i niemiecka kultura zostały uwolnione od poważnego niebezpieczeństwa. Nazwa naszego miasta, pisał wówczas słynny dowódca wojskowy, symbolizowała wydarzenia w podobny sposób jak nazwa "Tannenberg" i była punktem orientacyjnym o dalekosiężnym i wojenno-historycznym znaczeniu. 




    Zwłaszcza teraz, gdy fala ze Wschodu grozi, że tak jak w 1914 roku ogarnie Niemcy, należy pamiętać o wielkich czynach niemieckiego oręża. Zwłaszcza, gdy czyny te, jak bitwy z 16 listopada do 15 grudnia 1914 roku, na zawsze wiążą się z historią naszego miasta - także dlatego, że jeden z bohaterów tych bitew nadał naszemu miastu swoje słynne imię. W związku z tym Towarzystwo Kraju Warty, Zarząd Okręgu Litzmannstadt, podjęło decyzję o wzniesieniu w Litzmannstadt plastikowej makiety tej pamiętnej bitwy, która w historii wojennej nosi nazwę naszego miasta. Kierownictwo przejął Baurat Eplinius, członek rady doradczej Heimatbundu. Mieliśmy okazję zobaczyć model w trakcie tworzenia. Model ten wykonany jest na podstawie rosyjskiej mapy z tamtych czasów w rozmiarze około 4X 5 metrów, dzięki czemu możliwy jest dobry przegląd pola walki. Na północy przedstawiony teren rozciąga się za Zgierzem, na zachodzie obejmuje pierwsze domy Aleksandrowa, następnie Konstantynowa i obszar między Pabianicami a Dobroniem, na wschodzie Andrespol i Wiśniowa Góra, na południu model sięga za Tuszyn. Drewniane listewki, przycięte na wymiar i pokryte gęsto plecioną siatką drucianą dla zaoszczędzenia materiału, stanowią podstawę dla gipsowej rzeźby. Elewacje terenu są wykonane w podwójnej skali dla lepszej rozpoznawalności. Najwybitniejsze budowle (kościoły, wiatraki) zostaną jak najwierniej odtworzone, a nad blokami mieszkalnymi Litzmannstadt wznosić się będą kominy fabryczne jako znak rozpoznawczy miasta. Lekka warstwa śniegu, która pokryła teren rozległego pola bitwy w tym czasie, zostanie osiągnięta dzięki naftalinie. Porosty reniferowe zaznaczają lasy. Nie zostało jeszcze powiedziane ostatnie słowo na temat oznakowania zmieniających się miejsc stacjonowania wojsk po obu stronach. Po tej głównej makiecie, po przeciwnej stronie, znajduje się makieta przełomu Brzezin. Na przestrzeni około 1,20 metra przedstawiony zostanie rozwój tego słynnego wyczynu zbrojnego, który przyniósł imiennikowi naszego miasta niewiarygodną sławę, tak że nawet wróg nie mógł odmówić szacunku dla bohaterstwa niemieckiego żołnierza. Model zostanie umieszczony w taki sposób, aby można go było łatwo obejrzeć ze wszystkich stron. Zostanie on udostępniony publicznie i będzie służył przede wszystkim celom edukacyjnym.  Adolf Kargel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz