niedziela, 28 grudnia 2014

Bukowiec - Königsbach - Kościół ewangelicki - Tłumaczenia prasy z 1917 r.

Szukając informacji o historii Bukowca gmina Brójce, znalazłem następującą stronę:
Koenigsbach 1917 czyli Bukowiec w 1917 roku 

Zamieszczony na niej artykuł i wycinki z prasy łódzkiej: Deutsche Lodzer Zeitung z 1917  były autorstwa pani Ewy Wiatr. Postanowiłem przetłumaczyć dwa artykuły dotyczące odbudowy zniszczonego i spalonego w roku 1915 kościoła ewangelickiego. Oryginalne teksty znajdują się pod tym linkiem: "Wyciągi z prasy niemieckiej".

Tłumaczenie tekstu "Grundsteinlegung zum Kirchenbau in Koenigsbach" Deutsche Lodzer Zeitung, Dienstag, 17.07.1917, Nr 194, S.3-4

"Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę kościoła w Bukowcu" Deutsche Lodzer Zeitung, Wtorek, 17.07.1917, nr.194, strona 3-4:           

Także nasza sąsiednia Kolonia zbuduje swój kościół protestancki. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego miało miejsce w ostatnią niedzielę. Kościół zostanie zbudowany w tym samym miejscu, w którym wcześniej przybyli w 1803 roku emigranci z Wirtembergii, przodkowie obecnych mieszkańców Bukowca, zbudowali kościół protestancki (ewangelicki).

Do dnia dzisiejszego ten okręg znajduje się pod niemieckim zarządem. W roku 1915 został zniszczony, spalono 85 gospodarstw. Nie tak dawno miejscowi osadnicy podjęli decyzję o odbudowie Kościoła. Szybko powołano Komitet Odbudowy Kościoła w skład którego weszli: Alexander Egler, Adam Felker, Johann Felker, Martin Majer, Karl Roth, Karl Hamm i Karl Wildemann. Aktywnie przystąpiono do prac przygotowawczych i rozpoczęto prace. Obecnie mury osiągnęły wysokość człowieka. Kompleksowy plan budowy został zaprojektowany przez architekta (mistrza budowlanego) rządu pruskiego Schreadera z Łodzi. Prace prowadzone są przez Firmę Budowlaną Aleksandra Arndta z Łodzi. Koszty budowy zostaną pokryte z funduszy protestanckich osadników, darowizn regionalnych, wkładu władz kościelnych i świeckich, a także Stowarzyszenia Gustawa Adolfa, z siedzibą w Lipsku.


Tłumaczenie tekstu "Dank der Gemeinde Koenigsbach" Deutsche Lodzer Zeitung, Dienstag, den 11.12.1917, Nr 341, S.5

"Podziękowania od społeczności Bukowca." Deutsche Lodzer Zeitung, Wtorek, 11.12.1917, Nr 341 strona 5

Społeczność Bukowca wysłała następującą wiadomość do łódzkiej gazety Deutscher Lodzer Zeitung:

Społeczność Bukowca czuje się winna i zobowiązana do szczerego podziękowania i uznania firmie A. Arndt z Łodzi. Była to bezinteresowna i ofiarna praca którą wykonał pan Arndt. Od wczesnych godzin porannych do późnych godzin nocnych pan Arndt osobiście nadzorował i kontrolował nawet najmniejsze detale. Jego praca była niezwykle gorliwa i pełna serca. Wspólnota jest także pełna wdzięczności i miłości za współpracę i pomoc niektórych rodzin z Pabianic i Łodzi, które szyły ubiory na ołtarz i ambonę pod przewodnictwem dwóch sióstr, panien M. i L. Engel. To dzieło miłości prowadziło nas do przodu, zamieszkało w nas. Wspólnota Bukowca z wdzięcznością i pamięcią przyjmuje do wiadomości pomoc udzieloną przez brata obu sióstr. Pan Pastor Angel tak często ofiarował gminie pocieszenie i pomoc finansową.

Jego pamięć na zawsze pozostanie z nami.

W imieniu gminy Bukowiec

A. Engler (Przewodniczący Szkoły i Kościoła)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz