środa, 1 maja 2019

Chrabąszcz pospolity - Maikäfer - Pocztówka - 1900-30

     Piękność pokazana na pocztówkach, nie zawsze równoważy się w naturze...
Maikäfer - Być może się mylę.., jednak kiedy w końcu maja majowy chrabąszcz odbywa swoje gody, nie można wieczorami spokojnie wysiedzieć na dworze... Dziesiątki, setki tych owadów, jak Messerschmitty latają na każdej wysokości, w szczególności nad trawnikami... Efektem ich miłostek, są składane w trawie larwy, które rosną przez trzy lata, aby później przekształcić się latającego chrząszcza... Ich przysmakiem są korzenie trawy i krzewów..., efekty są tragiczne, całe połacie trawy można zdejmować jak perukę z głowy. Renowacja mojego trawnika pochłonęła kilka tysięcy złotych, specjalna siatka pod trawą która ma za zadanie nie pozwolić w okresie zimowych przemieścić się larwom chrząszcza w głąb ziemi (ochrona przez zamarznięciem). Przy obecnych zimach, larwy nie muszą uciekać w głąb...jest zbyt ciepło... Ten kosztowny problem dotyka większość przydomowych ogródków... Opis który można znaleźć na Wikipedii:

Chrabąszcz pospolity ( Melolontha ) to rodzaj chrząszczy z rodziny strupowatych (Scarabaeidae). Najbardziej rozpowszechnionym chrabąszczem w Europie Środkowej jest chrząszcz polny ( Melolontha melolontha ). W północnej i wschodniej Europie, a także w niektórych regionach Niemiec, chrząszcz leśny ( Melolontha hippocastani ) występuje na glebach piaszczystych. Trzecim gatunkiem, bardzo podobnym do chrabąszcza polnego, jest Melolontha pectoralis . Stał się bardzo rzadki i tylko sporadycznie występuje w Europie Środkowej. Są tylko wiadomości z południowo-zachodnich Niemiec.

Wracając do pocztówek, zamieszczone poniżej pochodzą z Niemiec z lat 1900-30. Są piękne graficznie, podobny obecnie szukać ze świecą w ręku... Zapraszam (skany pochodzą z aukcji internetowych)
1 komentarz:

  1. Pocztówki związane są z Zielonymi Świątkami, po niemiecku Pfingsten, które są świętem dwudniowym niedziela i poniedziałek https://pl.wikipedia.org/wiki/Zielone_%C5%9Awi%C4%85tki

    OdpowiedzUsuń