W jednym z wielu egzemplarzy ELBINGER NACHRICHTEN, Heimatzeitung für Staft - und Landkreis Elbing z listopada 1994 roku (Numer 777/44) znalazłem na stronie trzeciej bardzo ciekawy artykuł dotyczący nekropolii w Elblągu. Przetłumaczyłem ten tekst, gdyż wydał mi się interesujący dla grup zajmujących się porządkowaniem cmentarzy ewangelickich.
Ku pamięci zmarłych mieszkańców Elbląga
Cmentarze i miejsca pamięci.
Den Elbinger Toten zum Gedächtnis. Friedhöfe und Ehrenmale)
Na starych cmentarzach miasta Elbląga nie ma prawie żadnych niemieckich grobów. Zostały splądrowane wkrótce po 1945 roku. Część cmentarzy zostało zrównanych z ziemią, albo nadal są opuszczone i czekają na projekt odpowiedni dla uporządkowania cmentarza. Cmentarz Św. Anny (St. Annenfriedhof) i cmentarz Św. Marii (St. Marienfriedhof) stały się parkami, podobnie jak stary cmentarz Johannisfriedhof, i to samo dotyczy cmentarza północnego, na którym teraz znajduje się rynek. Inny cmentarz (Leichnamsfriedhof ) został częściowo zrównany z ziemią, jak również został przecięty przez budowę drogi. Podczas układania kabli, były wykopane rowy, następnie ponownie zasypane.
Na cmentarzu żydowskim rosną duże drzewa, ale nikt nie wie jak dawno zostały posadzone.
Cmentarze na Pangritzkolonie i Johannstrasse zostały ponownie zajęte i powiększone, niektóre z nich są ledwo rozpoznawalne, a te na Hindenburgstrasse nie są pielęgnowane, ani wyrównane, niektóre groby rozbito.
Pomnik wojenny na Ludendorffhöhe jako tytuł książki "Elbląg miasto żołnierzy". Truso-Verlag, Münster?Westf.
W parku (Lustgarten) naprzeciw komendy policji znajdował się pomnik ku czci poległych w latach 1870/71. Ten pomnik już nie istnieje.
Elbląg 1994. Pomnik wojenny poległych w I Wojnie Światowej 1914-18 na Gänseberg z pozostałościami pomnika w kierunku Dębicy (Dambitzen).
Po I Wojnie Światowej, po wielokrotnych prośbach ludności, wzniesiono centralny pomnik na wschód od miasta na wzgórzu (Gänseberg). Ta 90-metrowa góra, niezamieszkała, była nadal częścią obszaru miejskiego, została w tym czasie nazwana na cześć generała Hindenburga dowodzącego w bitwie pod Tannenbergiem jego imieniem. Nowa nazwa szybko się przyjęła, nie zastępując starej nazwy góry. Kamień węgielny wmurowano 28 sierpnia 1937 roku w ramach obchodów rocznicy Elbląga. Burmistrz i dowódca elbląskiej dywizji złożyli wspólnie wieńce. Rok później pomnik zbudowany przez architekta Lüchauera widoczny z daleka ze wszystkich stron.
Pomnik został wysadzony w powietrze w 1945 roku,. Podobnie jak pamiątkowy kamień na cześć 2 pułku artylerii polowej Zachodnich Prus (36) na dziedzińcu koszar hanzeatyckich przy ul. Królewieckiej (Königsbergerstraße). Na Gänsebergu pozostały wspomnienia po wyniosłym pomniku w postaci dużych kamieni i pozostałości betonu, a także zniszczonej, ale w dużej mierze zachowanej ściany zewnętrznej.
.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz