sobota, 24 czerwca 2017

Kotliny - Dalków - Jan Maślanka - Łódź - Obóż ul.Łąkowa - cz.6

Na początku okupacji, bardzo dużo polaków było wysiedlanych ze swoich rodzinnych domów i mieszkań przez niemieckiego okupanta. Ta tragedia dotknęła także rodzinę Maślanków, musieli opuścić swój dom w Dalkowie i transportowani przez policjantów znaleźli się w centralnym obozie przesiedleńczym mieszczącym się w Łodzi przy ulicy Łąkowej*. Niestety, z tego okresu, pan Jan niewiele pamięta.Wie, że został razem ze swoją siostrą Celinką, po selekcji, wywieziony do Reichu. Ten temat postaram się jeszcze wyjaśnić, być może pan Jan coś sobie przypomni. Na tym zdjęciu z 2 czerwca 1941 roku, stoi ze swoimi rodzicami Walerią i Franciszkiem, także siostrą Celinką. Na koniu nieznany chłopiec, zdjęcie zostało zrobione na wygnaniu. Materiał tekstowy pochodzi z Wikipedii:

Ulica Łąkowa w Łodzi – Wikipedia, wolna encyklopedia

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ulica_Łąkowa_w_Łodzi

Na przełomie lat 1939/1940 w fabryce przy Łąkowej 4 (fabryka wełnianych tkanin wzorzystych Barucha Gliksmana) Niemcy utworzyli Centralny obóz przesiedleńczy dla Polaków deportowanych do Generalnego Gubernatorstwa, a także wywożonych na roboty przymusowe w głąb Niemiec i do Francji. Niemcy dokonywali tam również selekcji rasowej i następnie przenosili więźniów do innych obozów. Część uwięzionych osób było przewożonych do Urzędu Rasy i Osadnictwa zlokalizowanego po usunięciu zakonników na terenie klasztoru oo. Bernardynów przy ul. Spornej. Obóz istniał do końca wojny. Miejsce to upamiętnia tablica umieszczona na głazie stojącym obok chodnika przy Łąkowej 4.
W 1945 roku w hali sportowej przy Łąkowej 29 powstała Wytwórnia Filmów Fabularnych. Obiekty wytwórni zostały rozbudowane w następnych latach, m.in. w 1950 roku o dwie hale zdjęciowe. W tej wytwórni „...rozpoczęła się historia powojennej kinematografii w Polsce..” (Bonisławski, Podolska; Polesie i Karolew)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza