środa, 28 czerwca 2017

Muzeum Gałkówek - Koluszki - Brzozowa - Ułęż - Garwolin - Szkoła - Pocztówki - cz.2

Rewelacyjne zdjęcia-pocztówki z Brzozowej wysyłane przez Teodora Nyka do swojej brata Dominika Nyka zamieszkałego w Gakówku. Teodor pisze swoje pocztówki ze szkoły w Brzozowej, muszę szczerze przyznać, że rzadko spotyka się taką serię wspaniałych zdjęć z epoki!

Zespół szkolno- parkowy w Sobieszynie- Brzozowej. Zespół szkolno- parkowy usytuowany jest na północ od Sobieszyna, na lekkim wzniesieniu poza zabudową wsi, przy trasie Kock- Dęblin. Do zespołu prowadzi malownicza aleja. Całość tworzy zwartą, osiową kompozycję, w skład której obecnie wchodzą m. in. zabytkowe zabudowania, tj. szkoła, dwór z Blizocina, drewniany spichlerz, drewniana stodoła. Poza północną granicą parku, wyznaczoną zróżnicowanym drzewostanem, znajdują się stawy.
Szkoła, otwarta w 1896 pod nazwą Szkoła Rolnicza Niższa Pierwszego Rzędu, była jedną z pierwszych tego typu placówek w Polsce. Została zbudowana ze środków fundacji Kajetana hr. Kickiego. Pełniła ważną rolę w życiu społeczno- kulturalnym okolicy. Kształciła przyszłych zarządców majątków ziemskich. W jej murach powstała Szkolna Straż Pożarna, pierwsza organizacja pożarnicza na terenie gminy Ułęż. Działała tu orkiestra dęta i amatorski zespół teatralny. W okresie drugiej wojny światowej w budynkach szkolnych kwaterowało niemieckie wojsko i formacje policyjne. W zmienionej formie organizacyjnej placówka istnieje do dziś jako Zespół Szkół im. Kajetana hr. Kickiego. O bogatej, niekiedy burzliwej historii szkoły, świadczą pamiątki zgromadzone w Izbie Regionalnej, mieszczącej się w zabytkowym Dworku Modrzewiowym z XIX wieku. Internat szkoły dysponuje bazą noclegową dla gości indywidualnych i grup zorganizowanych*


     Brzozowa 28/II.1918 r.
     Kochany Braciszku!
Kartę od Ciebie i Biety otrzymałem dnia 27/II, za które Wam serdecznie dziękuję. Na odwrotnej stronie tej karty jest  fotografia naszej sypialni na której ja śpię. Sypialni takich mamy 3. Moje łóżko znajduje się po prawej stronie oznaczona cyfrą 1, a nr.2 Skwarki 3, widok gmachu szkolnego posłałem Wiktorowi. Jest to fotografia dawnych kursistów, na ścianach wiszą kaski strażackiej straży miejscowej. U mnie nic nowego, jak tylko zasyłam ukłony krewnym i znajomym. Co do pieniędzy to by się przydały bo mi już niewiele zostało, na Św.Wielkanocne chyba przyjeżdżamy do domu, która się przyda na różne sprawunki , jak braknie na drogę to to pożyczę z kasy szkolnej, albo od kolegów. Przesyłki wszelkiego rodzaju mogą być przesyłane na Kuratorium Szkolnego Warszawa Kopernika 302.


Brzozowa 22/VII.1918 r.

     Kochany Bracie!
Z opowiadania Antka wnioskuję o twoich postępach. przesądzać sprawy nie chcę a zwłaszcza pisemnie będę się starał o urlop o ile uzyskam to przyjadę na parę dni obmówimy poszczególne sprawy... Nie mam ochoty jechać, lecz jestem zmuszony, bo prawie już boso chodzę. Słyszę od Antka, że macie dosyć wesoło w Gałkowie, lecz nie macie nie do pozazdroszczenia. Powodzi mi się b.dobrze, przednówek już przeżyli, nastaje lepsza nadzieje. Brat Twój Teodor.


 W materiale zamieszczony na stronie Gminy Ułęż znajduje się takie zdanie:
"Kształciła przyszłych zarządców majątków ziemskich".
Czyżby Teodor Nyk zdobył tytuł ZARZĄDCY MAJĄTKU ZIEMSKIEGO?
Może ktoś dopiszę dalszą historię!.

*Materiał pochodzi z:

Gmina Ułeż - Zabytki

www.ulez.eurzad.eu/index.php?pid=9


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz