niedziela, 23 września 2018

Stare Sioło - Lwów - Ukraina - Cmentarz - cz.2

              Naszym celem, jadąc w kierunku Starego Sioła był cmentarz leżący na terenie tej wsi. Zbyszek Saganowski opowiadał nam o pracach które przeprowadził z innymi wolontariuszami. Ciekawie opisana historia prac porządkowych znajduje się pod:

Zimna Woda Stare Sioło 2015 - Towarzystwo Miłośników Kultury ...Akcja remontu i porządkowania cmentarzy w Zimnej Wodzie i Starym Siole na Ukrainie odbyła się w lipcu br. Grupa wolontariuszy z Polski liczyła tym razem ...
               Urocze miejsce położone na skraju wioski, przypomina mi się polska wieś z lat 60-70 ubiegłego wieku. Wchodząc na cmentarz byłem pod wrażeniem różnorodności, prawa strona ze starymi grobami i z lewej współczesne pochówki. Mieliśmy bardzo mało czasu na zwiedzanie, biegałem więc co całym terenie, niekiedy po kolana w trawie, warto było zobaczyć cały cmentarz. 
               Wielki ukłon pod adresem Zbyszka i małej grupki wolontariuszy za lapidarium i oczyszczenie dużej ilości grobów. Wiem ile trudu i potu kosztowało przywrócenie godności leżących tam zmarłym!
Informacje o Starym Siole znalezione w Wikipedii:
Stare Sioło (ukr. Старе Село, Stare Seło) – wieś na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, w rejonie pustomyckim. W 2001 roku liczyła 2119 mieszkańców.  

Nazwa wsi pojawia się po raz pierwszy w 1442 roku (oficjalne źródła Ukrainy podają rok 1211). Wcześniej Władysław II Jagiełło nadał osadę Zawiszy Czarnemu. Wnuczka Zawiszy Czarnego wniosła Stare Sioło w posagu hetmanowi Janowi Tarnowskiemu.
Pod koniec XIX wieku wieś wchodziła w skład powiatu bóbreckiego. Mieściły się w niej: stacja kolejowa, urząd pocztowy i telegraficzny.
W II Rzeczypospolitej wieś była siedzibą gminy Stare Sioło w powiecie bóbreckim, w województwie lwowskim.
  
                              Lapidarium na cmentarzu w Starym Siole (zdjęcia 1-5)

Zbyszek Saganowski, pomysłodawca i dowodzący pracami na cmentarzach ukraińskich składa symboliczny znicz.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz