piątek, 14 września 2018

Stare Sioło - Ukraina - Zamek - Browar - Potocki

              Wracając z Kołomyi w kierunku polskiej granicy, Zbyszek zapowiedział zwiedzanie ruin pięknego zamku w Starym Siole. Dojeżdżając do torów kolejowych, w perspektywie ukazały się ruiny ogromnego zamku. Chwilę po tym spotkała nas niespodzianka, kontrola "policyjna". Piszę policyjna w nawiasie, gdyż okazało się, że jest to prywatna policja. Z informacji które przekazał nam Zbyszek Saganowski, mieszkańcy Starego Sioła po krwawym konflikcie z pobliską wsią, opłacają ludzi, którzy pilnują porządku i bezpieczeństwa miejscowych mieszkańców.
               Wchodząc na teren zamczyska, olbrzymie wrażenie robi powierzchnia wewnątrz murów! Nigdy wcześniej nie widziałem tak olbrzymiego obiektu który ma ok. 400 lat! Zamieszczam kilka fotek, na jednej z nich jestem także ja, co rzadko się zdarza.
               Encyklopedyczne informacje znalazłem na Wikipedii:
Zamek w Starym Siole – jeden z największych zamków spośród wszystkich, które kiedykolwiek powstały na Ukrainie, zbudowany przez księcia Władysława Dominika Ostrogskiego w latach 1649-1654 na planie pięciokąta, z kamienia i cegły. W budowie prawdopodobnie brał udział architekt Ambroży Przychylny.
              Pierwszy drewniany jeszcze zamek wzniósł tu Jan z Garbowa herbu Sulima. W latach 1584-1589 Ostrogski zbudował tu pierwszy zamek murowany. W latach 1649–1654 książę Dominik Zasławski przekształcił wcześniej istniejącą budowlę we wspaniałą rezydencję obronną. Zamek nie został zdobyty przez powstańców Bohdana Chmielnickiego, nie szturmowali go też w 1672 roku. Turcy po zdobyciu Kamieńca Podolskiego. Na początku XVIII wieku obiekt został odrestaurowany przez Adama Mikołaja Sieniawskiego. Potoccy stali się jego właścicielami w 1809 roku. Na początku XIX wieku Potoccy założyli na terenie zamku browar, co – razem z otwarciem linii kolejowej obok zamku – przyczyniło się do zniszczenia budowli.
              Pierwszy drewniany jeszcze zamek wzniósł tu Jan z Garbowa herbu Sulima. W latach 1584-1589 Ostrogski zbudował tu pierwszy zamek murowany. W latach 1649–1654 książę Dominik Zasławski przekształcił wcześniej istniejącą budowlę we wspaniałą rezydencję obronną. Zamek nie został zdobyty przez powstańców Bohdana Chmielnickiego, nie szturmowali go też w 1672 roku Turcy po zdobyciu Kamieńca Podolskiego. Na początku XVIII wieku obiekt został odrestaurowany przez Adama Mikołaja Sieniawskiego. Potoccy stali się jego właścicielami w 1809 roku. Na początku XIX wieku Potoccy założyli na terenie zamku browar, co – razem z otwarciem linii kolejowej obok zamku – przyczyniło się do zniszczenia budowli[Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza