środa, 10 kwietnia 2019

Łódź - Światowid - Grób Nieznanego Żołnierza - Minister Sikorki - Biskup Tymieniecki - 1925

                          ŚWIATOWID ILUSTROWANY KURYER TYGODNIOWY
                                                        Sobota, 4 kwietnia 1925

                            POLSKI MANCHESTER "NIEZNANEMU ŻOŁNIERZOWI"

Łódź, pierwsza jako miasto, postarała się o wyrażenie hołdu "Nieznanemu Żołnierzowi". Piękny ten obyczaj, przyjęty już we wszystkich innych zwycięskich krajach, w Polsce dotychczas tylko w Warszawie, dzięki inicjatywie i ofiarności jednostki, znalazł swe urzeczywistnienie. Po stolicy państwa idzie teraz łódź, już nie jako jednostka prywatna, ale jako gmina. Na uroczystości odsłonięcia płyty "Nieznanego Żołnierza" przybył do Łodzi pan minister spraw wojskowych Sikorski, a miejscowi dostojnicy: wojewoda Darowski, ks. biskup Tymieniecki, prezes Rady miejskiej Fichna i inni uczestniczyli w tym podniosłym akcie.

Za przykładem innych miast uczciło miasto Łódź pamięć Nieznanego Żołnierza ufundowaniem płyty z odpowiednim napisem.
Na pierwszym zdjęciu przedstawia chwilę poświęcenia tablicy przez ks. Biskupa Tymienieckiego, w asyście miejscowego duchowieństwa i przy udziale prezesa rady Miejskiej dr. B.Fichny.- Tudzież przybyłego na tę uroczystość ministra spraw wojskowych Sikorskiego i wojewody Darowskiego.


Na drugim zdjęciu utrwaloną została chwila, w której, po poświęceniu tablicy, odbywa się defilada garnizonu łódzkiego przed ministrem Sikorskim (x), obok widzimy biskupa Tymienieckiego (xx) oraz przedstawicieli władz cywilnych i wojskowych. Zdjęcia L.Laks.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz