Dzisiejsza moja wizyta w Państwowym Archiwum w Tomaszowie Mazowieckim zakończyła się połowicznym sukcesem.... Dwie główne pozycje są poza archiwum, wynajęta firma skanuje karta po karcie, aby w przyszłości były te dokumenty dostępne dla wszystkich. Nie mając wyboru, wybrałem kilka teczek z dokumentami dotyczącymi Będkowa.
Zainteresowały mnie dwa pisma dotyczące grobów wojennych z listopada 1914 roku.
Nie przypuszczałem, że w Będkowie był cmentarz ewangelicki. Fizycznie go nie było, prawdopodobnie była wydzielona malutka część cmentarza katolickiego, dla ewangelików zamieszkałych na terenie gminy Będków. Także w tej części spoczywają żołnierze niemieccy polegli w listopadzie 1914 roku.
Tak wyglądały wojenne mogiły wiele lat temu. Cmentarz należy prawnie do kościoła katolickiego w Będkowie. Decyzją władz kościelnych zmieniono lokalizację mogił, pozostawiając tylko 5 z nich....Stan obecny.....
Stosownie do reskryptu Urzędu Wojewódzkiego z dnia 21. lutego rb. za Nr. 0.111.50/6 Starostwov prosi o doniesienie, po zbadaniu na miejscu w jakim stanie znajdują się mogiły wojenne na cmentarzu ewangelickim w Będkowie i czy posiadają znaki mogilne.-
Termin do dnia 15 marca 1933 r.
Stosownie do reskryptu 25 bm. L. Bd. 5-21; Urząd Gminy Będków po zbadaniu na miejscu donosi, że mogiły wojenne na cmentarzu ewangelickim znajdują się w stanie dobrym i posiadają znaki mogilne cementowe.
Ogólnie wymagają małej naprawy i oczyszczenia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz