czwartek, 1 września 2016

Borowa - Wilhelmswalde - Brzeziny - Kościół ewangelicki - 1933-51

Następny zniszczony kościół ewangelicki w moim regionie...W promieniu 15 kilometrów zniknęło po 1945 roku sześć kościołów, o domach modlitwy nie wspominam (przykład Zielonej Góry). Dotyczy to Łaznowskiej Woli, Borowej, Woli Rakowej, Bukowca, Andrespola i Andrzejowa.
Zachowały się zdjęcia 3 kościołów (Bukowiec, Łaznowska Wola, Borowa). Moim celem, jest zdobycie pozostałych fotografii, być może czytelnicy będą w stanie pomóc poprzez informacje, kto może byc w ich posiadaniu.           Kościół wybudowany w 1934 roku w Borowej (zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum
                                                           w Gałkowie  Dużym).


Oba zdjęcia które zamieszczam pochodzą z książki Eduard Kneifel i Harry Richter - Ewangelicko-luterańska parafia Brzeziny koło Łodzi 1829-1945. Książkę przetłumaczyła na język Polski p.Małgorzata Drabik. Jednak ta unikatowa pozycja dotycząca osadnictwa niemieckiego w regionie łódzkim, została wydana dzięki staraniom Muzeum im. Leokadii Marciniak i Bibliotece w Gałkówku Dużym oraz Muzeum Regionalnemu w Brzezinach. Pięknie wydaną książkę otrzymałem w prezencie od Dominika Trojaka, serdeczne dzięki !


                              Projekt kościoła ewangelicko-luteranskiego we wsi Borowa.

Borowa - Wilhelmswalde (Las Wilhelma) oddalona 7 kilometrów od Brzezin, została założona w 1803 roku. W roku 1933 wieś liczyła 576 luterańskich mieszkańców w 156 rodzinach i 56 polskich, katolickich rodzin. Po 1803 roku miała miejsce budowa szkoły i domu modlitwy. Budynek szkoły i domu modlitwy składającej się z sali szkolnej, sali modlitw i mieszkania dla nauczycieli, spalił się w Wielki Czwartek 1933 roku. Nowy plac pod budowę kościoła podarował gospodarz Wilhelm Kirsch. Kościół miał 17 metrów długości, 10 metrów szerokości i wysokości. Położenie kamienia węgielnego odbyło się 10.08.1933 roku. Klęska Niemiec w 1945 roku przypieczętowała los Borowej. Przez wygnanie i wysiedlenie, niemiecka osada przestała istnieć. Polacy splądrowali, a w 1951 roku zburzyli kościół ewangelicki...*

* teks w wielkim skrócie pochodzi z :Eduard Kneifel i Harry Richter - Ewangelicko-luterańska parafia Brzeziny koło Łodzi 1829-1945.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz