wtorek, 27 września 2016

Łódź - Kawiarnie - Roszkowski - Ziemiańska - Piątkowski - Kaffee Corso - Tivoli

Przeglądając stare sztućce, znalazłem na kilku z nich sygnatury łódzkich kawiarni. Zagłębiłem się na Google szukając powiązań. Na dwóch łyżeczkach znajdują się podwójne napisy. Na pierwszej: JÓZEF PIĄTKOWSKI ŁÓDŹ i KAFFEE CORSO LITZMANNSTADT.Na drugiej z łyżeczek: ZIEMIAŃSKA i KAFFEE CORSO LITZMANNSTADT.Znalazłem w artykule pani Marzeny Wiśniak informacje, że Józef Piątkowski był właścicielem kawiarni ZIEMIAŃSKA. Lokal ten znajdował się przy ul.Piotrkowskiej 78. Kawiarnia z bardzo długą i ciekawą historią. Powstała w XIX wieku, jej założycielem był pochodzący z Kujaw, Aleksander Roszkowski, stąd potoczna nazwa "Roszka". Gromadziła się w niej śmietanka towarzyska Łodzi, bywał w niej także Władysław Reymont (być może używał tych łyżeczek?!) zbierając materiały do "Ziemi Obiecanej". Niestety, w połowie 1913 roku Roszkowski sprzedał kamienicę wraz z kawiarnią Bolesławowi Gostomskiemu. Jako dziecko doskonale pamiętam przepyszne ciasta i lody u Gostomskiego w lokalu przy ul.Przybyszewskiego, blisko Górnego Rynku. Świetność kawiarni u Roszka zaczęła podupadać, rywalizację wygrywała Kawiarnia Grand Hotelu. Zmienił się właściciel, przeszła w ręce Józefa Piątkowskiego. W okresie okupacji zmieniono nazwę kawiarni na KAFFEE CORSO, tak więc na 4 sztućcach znalazły się znaki trzech właścicieli bogatego w tradycje lokalu!
Sztućce zostały wykonane przez znaną warszawską Fabrykę NORBLIN, są posrebrzane.
 
Ostatnim sygnowanym sztućcem jest widelec z napisem TIVOLI. Bardzo znana łódzka restauracja przy ul.Tuwima, dawny Dom Zgromadzenia Majstrów Tkackich.


Pocztówka pokazująca restaurację TIVOLI w okresie okupacji. - Gaststatte Meisterhaus - Mistrzowski Dom, - Zbiory własne.

Pocztówka wypisana 15.8.1941 roku, prawdopodobnie przez niemieckiego żołnierza stacjonującego czasowo w Łodzi. Pisze, że w Łodzi są nudy podobne jak we Francji. To była cisza przed burzą...

*Opracowanie: Anna Kotecka na podstawie: Wacław Pawlak „Minionych zabaw czar, czyli czas wolny i rozrywki w dawnej Łodzi", Krzysztof R. Kowalczyński „Łódź przełomu wieków XIX/XX", Witold Kowalski „Łodzi dawnej lamus".
Zdjęcia: Archiwum UMŁ, www.sxc.hu
(12 lutego 2009)
** Czytaj więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/204638,od-kawiarni-roszkowskiego-do-anatewki,id,t.html

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza