czwartek, 1 września 2016

Bukowiec - Szkoła - Akademia - Otwarcie roku szkolnego 2016/2017

Wprosiłem się na uroczystość otwarcia roku szkolnego 2016 - 2017 w Zespole Szkolno - Przedszkolnym im. M.Kopernika w Bukowcu.  Obecność 328 przedszkolaków i uczniów, ich rodziców, kadry nauczycielskiej przyczyniła się, że uroczystość była bardzo podniosła. Przewodnicząca Szkoły, uczennica IV klasy, Amelka Comporek (najmłodsza Przewodnicząca w historii szkoły !) podniosłym głosem poprosiła o powstanie wszystkich. Wprowadzono na salę poczet sztandarowy, później wysłuchano hymnu narodowego.

     Przewodnicząca Szkoły w Bukowcu, Amelka Comporek (niestety, fatalne jakościowo zdjęcie).

Amelka powitała wszystkich słowami:

W imieniu Samorządu Uczniowskiego witam wszystkich serdecznie z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2016/2017.
Naszym Nauczycielom życzymy zdrowia, cierpliwości i satysfakcji z osiągnięć swoich wychowanków, koleżankom i kolegom wytrwałości, pracowitości i rozwijania swoich pasji, naszym przedszkolakom dużo śmiechu i zabawy.

1 września NIE zawsze był taki radosny.
W tym dniu, o świcie 1939 roku Niemcy hitlerowskie napadły na naszą Ojczyznę.
Rozpoczęła się II wojna światowa. Pierwsze bomby spadły na niewielkie miasteczko w naszym województwie - Wieluń. Niemcy bombardowali wszystko, także domy, szkoły, szpitale.
Kobiety i dzieci ukrywały się w piwnicach, a mężczyźni walczyli bohatersko broniąc każdego skrawka naszej ziemi.
Do historii przeszły walki na Westerplatte w Gdańsku, zamiast przewidzianych dwunastu godzin, przez 7 dni i nocy Polacy bronili powierzonej placówki, liczyli na pomoc sojuszników - Anglii i Francji, ale ta nie nadeszła.
Od pierwszego września bombardowano naszą stolicę Warszawę, a gdy ósmego września weszli żołnierze niemieccy, ludność cywilna pomagała naszym żołnierzom przy budowie umocnień i opatrywaniu rannych. Polacy otrzymali następny cios w plecy, gdyż 17 września wkroczyli na nasze ziemie wschodnie Rosjanie, tak zwana Armia Czerwona pod przywództwem Józefa Stalina. Pod ciosami od zachodu i wschodu skruszył się polski opór.
Wrogie wojska zajęły nasz Kraj.
Rozpoczęła się sześcioletnia okupacja, PODCZAS KTÓREJ ZAMKNIĘTE BYŁY POLSKIE SZKOŁY.
Klęska wrześniowa nie załamała jednak woli naszego narodu. Powstały Polskie Siły Zbrojne we Francji, a POD OKUPACJĄ TAJNA ORGANIZACJA WOJSKOWA - ARMIA KRAJOWA, nauczyciele organizowali tajne nauczanie.
Pamiętajmy o tej ważnej dacie 1 września 1939 roku, poszukajcie rodzinnych historii, zapisujcie wspomnienia waszych przodków, póki jeszcze żyją.
Aby uczcić tych co zginęli za nasz kraj w kampanii wrześniowej nasza szkoła co roku we wrześniu zapala znicz na grobie nieznanego żołnierza na cmentarzu w Kurowicach.
Dziękuję za uwagę. Proszę o zabranie głosu przez Panią Dyrektor.
To było naprawdę profesjonalne wystąpienie, podniosłość, powaga przykuła uwagę wszystkich zgromadzonych. Soczyste oklaski były podziękowaniem dla Przewodniczącej, Amelki Comporek!
Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły, Pani Alina Kmiecik.

              Pierwszy dzwonek ,wykonany przez Dyrektor Szkoły, Panią Alinę Kmiecik.

Chciałbym wspomnieć o trzeciej osobie, Pani Ilonie Zawalskiej. Duże wsparcie nauczycielki historii, przyczyniło się , że ta uroczystość była tak podniosła. Całej trójce Pań serdecznie dziękuję !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz