Prezentuję 3 skany z pięknego ATLASU KRÓLSTWA POLSKIEGO J.M.BAZIEWICZA Z 1907 ROKU.
Nie miałem wglądu do oryginału, otrzymałem skany, jakość kolorów z pewnością nie ta, jednak i tak ryciny są piękne!
Prezentuję 3 skany z pięknego ATLASU KRÓLSTWA POLSKIEGO J.M.BAZIEWICZA Z 1907 ROKU.
Nie miałem wglądu do oryginału, otrzymałem skany, jakość kolorów z pewnością nie ta, jednak i tak ryciny są piękne!
Moc przekazu, moc internetu! Ostatnimi czasy, jestem aktywny na Facebooku:
Andrespol Fotografia - kiedyś i dziś
Trzy dni zaledwie minęło jak wstawiłem tam interesujące zdjęcie wiatraka, tak wiatraka, bardzo rzadki widok w obecnych czasach..
W tym krótkim czasie zdjęcie obejrzało 1.200 osób! - pojawiło się 28 komentarzy. Przyznacie Państwo, że jest moc i zainteresowanie!
Oto komentarze dotyczące tego zdjęcia, liczę, że będzie ich z czasem jeszcze więcej. Zastosowałem metodę zgadywanki, nie podałem lokalizacji. :
Dawno nie zaglądałem na Ebay. Problemy ze spaniem, zaglądam i co widzę? Piękna seria pocztówek o starej Łodzi wystawiona na licytację przez jednego ze sprzedawców ze Stuttgartu. Zapraszam w podróż po starej Łodzi!
Zamieszczam trzy zdjęcia z archiwum Pani Ewy. Tym razem cudowny Bedoń z wczesnych lat XX wieku. Niepowtarzalne widoki!
Na Messengerrze otrzymałem wiadomość tej treści:
..."dzień dobry. Czy jest Pan zainteresowany starymi zdjęciami z naszej gminy i okolic? Mam różne - od dziadków - choćby oryginały tych dot. Kościoła w Bedoniu, starych szkół w Bedoniu i inne. Co prawda jestem świeżo po przeprowadzce i są one gdzieś w kopertach i pudełkach, ale byłaby pewnie mobilizacja, żeby je odszukać
pozdrawiam serdecznie i pozwolę sobie częściej czytać i oglądać Pana wpisy "....Najstarsza wzmianka o Będoniu pochodzi z 1391 r., z zapisków w łęczyckich księgach sądowych. W XV wieku właścicielami miejscowych ziem byli Będońscy herbu Nałęcz. W 1575 r. jednym ze współwłaścicieli wsi został Wojciech Bedoński. W 1750 r. Bedońscy sprzedali majątek Trembeckiemu herbu Brochwicz. Od tej chwili majątek Bedoń pozostawał w rękach rodziny przekazywany kolejnym spadkobiercom aż do konfiskaty w 1945 r. przez rząd PRL. Trembecki usytuował swoją siedzibę na północ od później wybudowanego dworu. Z tamtej, starej siedziby zachowała się do dziś modrzewiowa belka, przenoszona do kolejnych dworów w charakterze pamiątki historycznej. Obecnie jest w posiadaniu potomka ostatnich właścicieli - Jana Benedykta Kochanowskiego. Na belce wyryto napis: „Boże Łaskawy Dobrotliwy Panie Błogosław Ludziom Twoim to mieszkanie 1751 roku Błogosławiłeś nam w przeszłości Panie niechaj Twa Łaska na dal nie ustanie”. W 1791 r. właścicielem majątku był Wincenty Trembecki, szambelan, dziedzic Rakoszyna i Więckowic. Jego żoną, około 1803 r., została Magdalena Jordan z Myślenic h. Trąby (Brzezina), wdowa po stolniku sieradzkim i czernichowskim - Ignacym Sucheckim (zmarła w Będoniu 24.II.1830 r.). Prawdopodobnie, na przełomie wieków XVIII i XIX wybudowano dwór, który składał się z dwóch połączonych ze sobą części: parterowej z gankiem i piętrowej. Ewa, córka Wincentego i Magdaleny Trembeckich wyszła za mąż za Jana Sucheckiego. Oboje byli właścicielami Będonia, Rozprzy, Białocina, Rakoszyna. Majątek odziedziczyła po rodzicach córka Joanna, z męża Koźmińska, herbu Poraj. W 1848 r. ziemie należące do majątku zajmowały około 1200 mórg. Następnie majątkiem przejęła córka Joanny i Karola Koźmińskich - Eufemia, która w 1867 r. wyszła za mąż za Jana Kochanowskiego - właściciela majątku Straszowa Wola i Trojanowice pod Opocznem. Kochanowscy postanowili wybudować, w pobliżu dworu, w którym mieszkali, nowy dwór. Jego budowę datuje się na lata 1870-1880. Obydwa dwory zachowały się do czasów II Wojny Światowej. W tym czasie (w 1881 r.) zanotowano o Bedoniu w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich:
Jan Kochanowski był adwokatem w Opocznie, gdzie później piastował urząd sędziego. Najstarszy syn Eufemii i Jana Kochanowskich, również Jan, był profesorem zwyczajnym historii, a od 1921 r. rektorem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 30. XX w. piastował godność kanclerza Kapituły Orderu Polonia Restituta. W 1919 r., po śmierci Eufemii, majątek odziedziczył drugi syn - Roman Kochanowski, który był społecznikiem. Ufundował kościół i podarował ziemię pod jego budowę....