niedziela, 30 maja 2021

Atlas Baziewica - Łódź - Brzeziny - Piotrków - 1907

     Prezentuję 3 skany z pięknego ATLASU KRÓLSTWA POLSKIEGO J.M.BAZIEWICZA Z 1907 ROKU.

Nie miałem wglądu do oryginału, otrzymałem skany, jakość kolorów z pewnością nie ta, jednak i tak ryciny są piękne!







czwartek, 27 maja 2021

DAWNY ANDRZEJÓW I ANDRZEJOWIANIE NA STAREJ FOTOGRAFII - Andrzejów - Wiatrak - Młyn - cz.3

    Moc przekazu, moc internetu! Ostatnimi czasy, jestem aktywny na Facebooku: 

Andrespol Fotografia - kiedyś i dziś

Trzy dni zaledwie minęło jak wstawiłem tam interesujące zdjęcie wiatraka, tak wiatraka, bardzo rzadki widok w obecnych czasach..


               Stary wiatrak na polu między ul. Rokicińską, Rzeźną i Ziarnistą (obecnie nie istnieje).

    W tym krótkim czasie zdjęcie obejrzało 1.200 osób! - pojawiło się 28 komentarzy. Przyznacie Państwo, że jest moc i zainteresowanie!

Oto komentarze dotyczące tego zdjęcia, liczę, że będzie ich z czasem jeszcze więcej. Zastosowałem metodę zgadywanki, nie podałem lokalizacji. :

Marta Janiszewska

Przy Rokicińskiej /Kościelna?

Krzysztof Muszyński
Administrator
Marta Janiszewska bardziej po drugiej stronie Rokicińskiej w kier. Przylesia

Marta Janiszewska
Krzysztof Muszyński no tak ...dokładnie o to miejsce mi chodziło

Artur Grochowski
Administrator
Nie kojarzę w ogóle 🙁 Mówicie o działce przed torami? Tam gdzie teraz jest ogrodniczy?

Marta Janiszewska
Artur Grochowski nie wcześniej ..jeszcze przed myjnią

Artur Grochowski
Administrator
Zabijcie mnie ale w ogóle nie kojarzę jakiegokolwiek wiatraka w naszym sąsiedztwie 🙁
Najbliższy jaki świadomie widziałem i oglądałem był w Wolborzu.

Andrzej Braun
Administrator
Artur, a jednak! Stary wiatrak na polu między ul. Rokicińską, Rzeźną i Ziarnistą (obecnie nie istnieje).

Artur Grochowski
Administrator
Ale tam jest strasznie mokro!

Artur Grochowski
Administrator
Muszę z ojcem porozmawiać na ten temat, coś mi się tu nie zgadza.

Marta Janiszewska
Andrzej Braun dokładnie tam...to ja go nawet pamiętam..

Katarzyna Panek
Marta Janiszewska No cos ty ja nie pamiętam

Krzysztof Duda
Wg mapy z 1939r wiatrak stał tak mniej więcej w połowie drogi pomiędzy nowym cmentarzem a skrzyżowaniem Kościelna/Rokicińska


Bogusław Zbrożyński
Dzisiejsza młynarska ul


Przemysław Tomaszewski

To jest niesamowite❤️

środa, 26 maja 2021

Łódź na starych pocztówkach - Piotrkowska - Litzmannstadt - Лодзь - Ebay - cz.4

 










Łódź na starych pocztówkach - Litzmannstadt - Лодзь - Ebay - cz.3

 













Łódź na starych pocztówkach - Litzmannstadt - Лодзь - Ebay - cz.2

 












Łódź na starych pocztówkach - Litzmannstadt - Лодзь - Ebay - cz.1

 

   Dawno nie zaglądałem na Ebay. Problemy ze spaniem, zaglądam i co widzę? Piękna seria pocztówek o starej Łodzi wystawiona na licytację przez jednego ze sprzedawców ze Stuttgartu. Zapraszam w podróż po starej Łodzi!















wtorek, 25 maja 2021

Bedoń i okolice - Wiejski klimat - Facebook - Zdjęcia - cz.2

 Zamieszczam trzy zdjęcia z archiwum Pani Ewy. Tym razem cudowny Bedoń z wczesnych lat XX wieku. Niepowtarzalne widoki!


    Stodoły w Bedoniu, tego widoku już nie zobaczymy..., stodoły już nie są potrzebne. Tylko, że na belach słomy, nie da się wyspać. Stogów ze słomą także nie uświadczymy, pamiętam jak w takich podczas wakacji spędzaliśmy noce..


                       Bedoń - woły były powszechną siłą w pracach polowych. 



               Cudowny widok - drewniany beczkowóz dostarczający wodę dla bydła!


Bedoń i okolice - Facebook - Zdjęcia - Staw - Żydzi - cz.1

     Na Messengerrze otrzymałem wiadomość tej treści:

..."dzień dobry. Czy jest Pan zainteresowany starymi zdjęciami z naszej gminy i okolic? Mam różne - od dziadków - choćby oryginały tych dot. Kościoła w Bedoniu, starych szkół w Bedoniu i inne. Co prawda jestem świeżo po przeprowadzce i są one gdzieś w kopertach i pudełkach, ale byłaby pewnie mobilizacja, żeby je odszukać

🙂 pozdrawiam serdecznie i pozwolę sobie częściej czytać i oglądać Pana wpisy 🙂"....

Cóż milszego mogło mnie spotkać?!
Od kilku dni wstawiałem zdjęcia Andrzejowa i Bedonia na Facebooku:

Nie bez dumy musze przyznać, że odzew był naprawde duży, mnóstwo komentarzy, widać duże zainteresowani zdjęciami z epoki. Także ten miły tekst Pani Ewy, chce się żyć!
Kilka minut po mojej odpowiedzi otrzymałem kilka naprawdę wspaniałych zdjęć! Prezentację będę prowadzić w częściach.



Letnicy (Żydzi) na stawie w Bedoniu - letnicy moich pradziadków (na zdjęciu jest moja babcia - maleńka na rękach swojej siostry . - z opisu Pani Ewy.




Nowy Bedoń – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim, w gminie Andrespol, na Wzniesieniach Łódzkich, w dolinie Miazgi. Nazwa Bedoń funkcjonuje od okresu międzywojennego, wcześniej miejscowość nazywała się Będoń. Wikipedia

Najstarsza wzmianka o Będoniu pochodzi z 1391 r., z zapisków w łęczyckich księgach sądowych. W XV wieku właścicielami miejscowych ziem byli Będońscy herbu Nałęcz. W 1575 r. jednym ze współwłaścicieli wsi został Wojciech Bedoński. W 1750 r. Bedońscy sprzedali majątek Trembeckiemu herbu Brochwicz. Od tej chwili majątek Bedoń pozostawał w rękach rodziny przekazywany kolejnym spadkobiercom aż do konfiskaty w 1945 r. przez rząd PRL. Trembecki usytuował swoją siedzibę na północ od później wybudowanego dworu. Z tamtej, starej siedziby zachowała się do dziś modrzewiowa belka, przenoszona do kolejnych dworów w charakterze pamiątki historycznej. Obecnie jest w posiadaniu potomka ostatnich właścicieli - Jana Benedykta Kochanowskiego. Na belce wyryto napis: „Boże Łaskawy Dobrotliwy Panie Błogosław Ludziom Twoim to mieszkanie 1751 roku Błogosławiłeś nam w przeszłości Panie niechaj Twa Łaska na dal nie ustanie”. W 1791 r. właścicielem majątku był Wincenty Trembecki, szambelan, dziedzic Rakoszyna i Więckowic. Jego żoną, około 1803 r., została Magdalena Jordan z Myślenic h. Trąby (Brzezina), wdowa po stolniku sieradzkim i czernichowskim - Ignacym Sucheckim (zmarła w Będoniu 24.II.1830 r.). Prawdopodobnie, na przełomie wieków XVIII i XIX wybudowano dwór, który składał się z dwóch połączonych ze sobą części: parterowej z gankiem i piętrowej. Ewa, córka Wincentego i Magdaleny Trembeckich wyszła za mąż za Jana Sucheckiego. Oboje byli właścicielami Będonia, Rozprzy, Białocina, Rakoszyna. Majątek odziedziczyła po rodzicach córka Joanna, z męża Koźmińska, herbu Poraj. W 1848 r. ziemie należące do majątku zajmowały około 1200 mórg. Następnie majątkiem przejęła córka Joanny i Karola Koźmińskich - Eufemia, która w 1867 r. wyszła za mąż za Jana Kochanowskiego - właściciela majątku Straszowa Wola i Trojanowice pod Opocznem. Kochanowscy postanowili wybudować, w pobliżu dworu, w którym mieszkali, nowy dwór. Jego budowę datuje się na lata 1870-1880. Obydwa dwory zachowały się do czasów II Wojny Światowej. W tym czasie (w 1881 r.) zanotowano o Bedoniu w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich:

Bedoń, wieś i folwark, w pobliżu Bedońskie budy i huty, pow. brzeziński, gm. Gałkówek, parafia Mileszki, pomiędzy drogą bitą z Łodzi do Ujazdu a linią drogi żelaznej fabr,. łodzkiej. W 1824 r. istniała tu huta szklana; w 1827 r. Bedoń miał 24 domy mieszkalne i 275 mieszkańców, Bedoń budy 50 domów mieszkalnych i 503 mieszkańców, Bedoń huty zaś 16 domów mieszkalnych i 144 mieszkańców. Obecnie ma Bedoń 440 mieszkańców 43 domy mieszkalne, ziemi włościańskiej 393, fabrycznej 30 mórg, dworskiej wraz z folwarkiem Andrespol i 6 osadami karczmarskiemi we wsiach: Eufeminów, Hulanka, JordanówJustynówJanówka i Ludwików ogólnej przestrzeni 1268 mórg, w tem 583 ziemi ornej.

Jan Kochanowski był adwokatem w Opocznie, gdzie później piastował urząd sędziego. Najstarszy syn Eufemii i Jana Kochanowskich, również Jan, był profesorem zwyczajnym historii, a od 1921 r. rektorem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 30. XX w. piastował godność kanclerza Kapituły Orderu Polonia Restituta. W 1919 r., po śmierci Eufemii, majątek odziedziczył drugi syn - Roman Kochanowski, który był społecznikiem. Ufundował kościół i podarował ziemię pod jego budowę....