Temat Stanisława Pękali urodzonego w Kurowicach nie kończy się, następne i następne zdjęcia. Pana Stanisława nie ma już wśród nas, nie mogę go spytać jaki miał związek z tymi zdjęciami poniżej...
Archeologia, moje marzenie z lat młodzieńczych, niestety, trzeba liczyć siły na zamiary. Skończyło się na "wykopaliskach" na czarno w kilku ciekawych miejscach, w latch 70-tych, jeszcze bez wykrywaczy metalu..., ale było super!
Opole, nie trudno zgadnąć po pieczątce, o jakie wykopaliska chodziło?
Posłuże się początkiem artykułu:
PRACE WYKOPALISKOWE NA OSTRÓWKU W OPOLU W ...
"Prof. Bogusław Gediga spędził na badaniach archeologicznych opolskiego Ostrówka kawał swojego życia. Przyjechał tu pierwszy raz jeszcze jako student Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był 1952 rok, północny cypel wyspy Pasieki wyglądał zupełnie inaczej niż dziś, amfiteatr - symbol Opola obok Wieży Piastowskiej - powstał dopiero 10 lat później. - Miejsce wykopalisk robiło wówczas niesamowite wrażenie, bardzo dobrze widoczne były mury średniowiecznego zamku, a w kolejnych, głębszych warstwach można było odnaleźć drewniane pozostałości grodu - wspomina profesor.
Naukowcy prace na tym terenie prowadzili od 1948 roku aż przez trzy dekady. Ale jako pierwsi do grodu piastowskiego sprzed tysiąca lat dokopali się Niemcy."...
Uważam, że zaprezentowane zdjęcia mają swoją wartość historyczną, być może ktoś rozpozna swoich bliskich?
Na ostatnim z prezentowanych zdjęć jest postać pewnej Pani związanej z Raciborzem w początkach lat 60-tych, posiadam z tego samego źródła ponad 70 fotografii, na których jest ta Pani, z mężem i synkiem. W korepondencji, bardzo często wymieniane jest Muzeum w Raciborzu, myślę, że jest to Pani Krystyna Kozłowska, na etui ze zdjęciami jest napisane: KOZŁOWSCY. Może ktoś dopowie dalszą historię?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz