Seria 6-ciu zdjęć formatu pocztówkowego prawdopodobnie związanych z Łodzią. Były wśród dziesiątek innych zdjęć związanych jak wspomniałem z Łodzią i Gminą Brójce. Dwa z nich wstawiłem na Facebooku, pierwsze komentarze świadczą, że to ulica Zgierska. Ile w tym prawdy. poczekajmy. Może ktoś z czytelników tego bloga zna prawdę?
Tekst powyżej był aktualny kilka godzin temu, jak wielka jest moc Facobooka, proszę sprawdzić!
Okazuje się, ze faktycznie chodzi o zdjęcia z terenu Łodzi, dokładnie ulica Rudzka z okolicy 54! Jako potwierdzenie zamieszcza współczesną fotografię tej części ulicy nadesłaną przez Członka Grupy, bardzo dziękuję Panu Dariuszowi Bińkowskiemu! Duż wnióśł również Senator Bonisławski pisząć:
"Panie Andrzeju - to zdjęcie z pogrzebu ucznia gimnazjum w Rudzie Pab.. Ciekaw jestem innych zdjęć Pippela. Pozdrawiam"
Zamieszczam również ciekawsze komentarze, które pojawiły się w tym temacie:
- Pogrzeb mojej śp.Babci 12.03.1958r odbył się w ten sposób. Karawan zabrał trumnę z ul. Krasickiego i cała rodzina szła za karawanem na cmentarz św. Franciszka przy ul. Rzgowskiej 156 ( Chojny )
- znam pochodzenie słowa "siajowe", słyszałem też w dzieciństwie "do pipla", ale skąd się wzięło negatywne znaczenie tego słowa?
- skąd się wzięło siajowe to wiem i rozumiem, ale dlaczego moja babcia używała określenia "do pipla" w negatywnym znaczeniu, tego nie wiem i już nie ustalę niestety.
- Pippel lubił poprawiać sylwetki fotografowanych, ku ich uciesze, wkładając coś pod ich odzież. Krótko mówiąc "wypychał" fotografowanych. Stąd powiedzenie "Idź do Pippla i daj się wypchać" skrócone później do "Idź do Pippla", ponieważ i tak wszyscy w Łodzi wiedzięli o co chodzi.
- Bracia Edward i Alfred Pipplowie prowadzili zakład fotograficzny na Nawrot 24, a potem sklep z akcesoriami foto na Nawrot 2, który istniał, ale już pod inną własnością do 1939 roku. Powiedzenie wzięło się z tego, że Edward wypychał swoim modelom ramiona poduszkami aby wyglądali okazalej na zdjęciach. Oznaczało w dużym skrócie, żeby spadać, odwalić się. Coś gównianego, do niczego znaczyło "siajowe", ale to inna postać
. Trzeci Pippel - Otto był znanym malarzem. Wychował się na Nawrot, a mieszkał do śmierci pod Monachium.- - Znam powiedzenie, to jest do pipla, uzywalo sie go w sensie negatywnym
- - też kojarzę: do pipla znaczyło nyle co, byle jakie.Jaki to ma związek z Pipplem?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz