Ciekawy materiał - czy złoża żelaza były w późniejszym czasie wydobywane? Także wież PODBUKOWIEC jest zastanawiająca. Myślę, że chodzi o Bukowiec. Tekst oryginalny.
Tydzień. 1900-10-21 R. 28 Nr 42
NADESŁANE - Pod wsią Kurowice, przy trakcie prowadzącym od stacyi d. ż. Rokiciny do m. Łodzi, na kilkunastu morgach (lub więcej) pól i łąk włościan wsi Podbukowiec, leżą obfite pokłady rudy żelaznej tuż pod powierzchnią ziemi, na gruntach z powodu obfitości glinki żelaznej całkowicie nieurodzajnych. Miejscowość ta w promieniu trzechwiorstowym dookoła jest otoczona wzgórzem dość wyniosłem, na którego wyniosłem, na którego środkowym spadku ruda występuje najobficiem, a przynajmniej najwidoczniej, a przynajmniej najwidoczniej bo na samej powierzchni ziemi, w formie zbitej, jednolitej masy, potrzebującej, dla wydobycia odłamów silnych oskardów. których włościanie nie posiadają. Ztąd ani istotna głębokość, ani przestrzeń zawierających rudę nie są bliżej znajome.
Wieś Podbukowiec leży w odległości 7 wiorst od stacyi Rokiciny a 15 wiorst od m. Łodzi. Podaję tę wiadomość dlatego, iż może kto z osób interesowanych zechce sprawdzić na miejscu obfitość i wartość procentową żelaza w złożach tego kruszczu. J. Z.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz