poniedziałek, 28 grudnia 2015

Gazeta Wyborcza - O czym milczy Bukowiec ? - Cmentarz ewangelicki - Komentarze

Zamieszczam komentarze które ukazały się w związku z reportażem w Gazecie Wyborczej:  O czym milczy Bukowiec ? Czytelnicy napisali swoje opinie na Gazeta.pl i na Facebooku w okresie Świątecznym.
Gazeta Wyborcza.pl: • koty_schrodingera
  Oceniono 36 razy 36

  czym innym jest dbałość o groby, czym innym kradzież cegieł, płyt nagrobnych i rozkopywanie grobów.
  życzę wszystkim, którzy w tak bestialski sposób "zaopiekowali się" starymi grobami (nie tylko niemieckimi) by w przyszłości tak samo "dbano" o ich miejsce pochówku


 • xxl
  Oceniono 34 razy 16

  Oczywiście,że może by mogli zainwestować,żeby polactwo mogło dewastować


  • lordwader
   Oceniono 20 razy6
   @xxl
   Jak sam widzisz są Polacy i polaczki ,jedni dbają i sprzątają inni dewastują ,jest Kaczyński i jest Michnik , tak więc nie uogólniaj.


 • jacek.nie.placek
  Oceniono 7 razy 7

  Kilka uwag:
  1. Wieś nazywa się z Stróża, a nie Stróże. Nazwa pochodzi od czynności, quasi-pańszczyźnianego obowiązku (rodzaj żeński). Nota bene, ten sam obowiązek spoczywał na chłopach za komuny, zniósł go E.Gierek (tak jak kontyngenty).

  2. Takich cmentarzy są wokół Łodzi dziesiątki, jeśli nie więcej. M.in. w pobliskim Adamowie, drugim Bukowcu, Kalinie, na Starych Górkach (chyba nieistniejący), Gałkówku (nie mylić z wojennym na Pustułce), itd.

  Tu warto zaznaczyć tło historyczne - osadnicy pojawili się na początku XIX wieku, ale już przed odzyskaniem niepodległości ulegali - brak mi tu odpowiedniego słowa - wypieraniu przez Polaków. Ich liczebność malała, swego rodzaju wyjątkiem był właśnie Bukowiec k/Andrespola. I na tych cmentarzach rzadko zdarzały się pochówki już w latach 30-tych XX w. A same cmentarze ulegały zaniedbaniu. Po wojnie wszystko co niemieckie było złe (CZY KOGOŚ TO DZIWI???), więc i cmentarzami "szwabów" nikt się nie opiekował, tym bardziej, że były to cmentarze protestanckie. A więc nie dość, że "szwaby" to jeszcze "innowiercy". Jedynie pochodzenia żydowskiego im nie szło wmówić.
  Oczywiście nic nie tłumaczy hien i złodziei, ale to już inna kwestia. Same cmentarze wołają o pamięć. Czasem tam pomodlę się za zmarłych. a wtedy widzę wypalone świeczki i serce mi rośnie - nie jestem ostatnim, który pamięta.


 • adama
  Oceniono 9 razy 5

  trzeba zapamietac ktore zostaly pobudowane z cmentarnej cegly (moze sa cechy szczegolne) i oficjalnie zapisac skad material budowlany wziety. Starczy by to bylo widoczne.


 • lordwader
  Oceniono 45 razy -33

  do danny_trejo
  To dam Ci kilka adresów grobów moich bliskich w Polsce i nie tylko .Proponuję , żebyś się nimi zaopiekował ,a ja raz w roku pojadę i zapalę świeczkę.


  • adama
   Oceniono 7 razy7
   @lordwader
   Nie tak to dziala, dobrze wiesz.


  • danny_trejo
   Oceniono 1 razy1
   @lordwader
   Nie pajacuj.


 • lordwader
  Oceniono 71 razy -55

  Wydaje mi się, ze skoro ostatni autokar przyjechał 5 lat temu (o od 89 r. mamy trochę normalniejsze państwo) to potomkowie mogli trochę się zainteresować ,zainwestować i posprzątać cmentarz .Chyba ,że oszczędni Niemcy liczą na bogatych Polaków którzy utrzymają ich groby , że to ich powinność i obowiązek.


  • danny_trejo
   Oceniono 53 razy45
   @lordwader
   Wiesz, ci ludzie odchodza, umieraja, zyja tysiace km stad. To zyjacy na miejscu powinni zadbac o pamiec o historii wsi i jej mieszkancow. Tak, to jest obowiazek kazdego cywilizowanego czlowieka, tak na Ukrainie, Bialorusi, Litwie, jak i w Bukowcu.
Facebook:
Bartek Serafin Gratulacje, czekam na następne wydanie.
Andrzej Braun
Andrzej Braun Bartek, do dzięki takim osobom jak Ty i Twoim szkolnym przyjaciołom, powstał ten materiał, obiecałem, że nie zawiodę Waszego zapału, inicjatywie godnego zabezpieczenia cmentarza-zabytku. Serdecznie pozdrawiam !!! Emotikon heart - serduszko dla wszystkich z Kółka Historycznego ZSP w Bukowcu !!
Andrzej Braun

Napisz odpowiedź…

Elżbieta Rewicz
Elżbieta Rewicz Brawo. Panie Andrzeju. Jestem z Bukowca i bardzo mi wstyd za nas mieszkancow. Ale ciesze sie ze mamy Pana.
Andrzej Braun
Andrzej Braun Dziękuję Pani Elu !. Jestem przekonany, że ostatnie 25 lat demokracji zmieniło nasze społeczeństwo pozytywnie, komunistyczny system poprzez swoją wroga propagandę do wszystkiego co niemieckie, ogłupiał społeczeństwo. Nie powinniśmy zakłócać spokoju zm...Zobacz więcej
Andrzej Braun

Napisz odpowiedź…

Magdalena Braun
Magdalena Braun Jestem dumna z ciebie, tatuś
Marcin Tobik
Marcin Tobik Przeczytałem, okazało sie ze tak blisko nas dziala sie historia jak z Pokłosia. Gratuluje odwagi. Pewnie straci Pan kilku znajomych, ale i kilku zyska. Wesołych i spokojnych Świat Bożego Narodzenia
Andrzej Braun
Andrzej Braun Mądre słowa, dziękuję !!! Również Życzenia Pięknych Świąt i Nowego Roku !!! Emotikon smile
Prywatnie:
Ryszard Świetlicki
No cóż, przemoc fizyczna wobec bezbronnych pozostałości historii w postaci czy to nagrobków, zabytków, bibliotek itp. to najprostsza metoda i najłatwiejsza radzenia sobie z zacieraniem prawdy historycznej, znana nie tylko tutaj w Bukowcu. "Łam czego rozum nie złamie" stało się upodobaną doktryną tych dla których możliwość czerpania i zrozumienia wiedzy płynącej z historii leży daleko poza ich percepcją. Oczywiście nikt nikomu nie zabroni z cynizmem podchodzić do starań takich osób jak Pan Braun, który tą prawdę chcą odkryć, ujawnić i dać możliwość poznania jej innym aby ożywić ich świadomość. Tylko czy płynie z tego cynizmu jakaś mądrość, wiedza? Szkoda, że (idąc za życzeniem jednego z komentatorów tej publikacji), nie znalazł się w innych rejonach taki Pan Braun, który przywróciłby do pamięci Pańskich krewnych, którzy zapewne czegoś dokonali, żyjąc w innych rejonach Polski lub poza jej granicami. Zapewne zostawili tam efekty swojej pracy, kultury z której korzystają teraz ci którzy tam zamieszkują. Znajomość historii a w zasadzie jej zrozumienie daje dopiero podstawy i możliwość właściwej oceny Polaka, Niemca czy Żyda, bo takie nacje stanowiły o bycie i kulturze regionu łódzkiego od momentu powstania w nim zagłębia przemysłowego. Wiadomo, że nie każdy Niemiec był faszystą, nie każdy Polak patriotą (bo i tak się niestety też zdarzało) itd. Dlatego właśnie takie starania o przywrócenie wiedzy o historii oraz jej zgłębianie jakie prowadzi Pan Braun powinny być wspierane. Bez znajomości faktów historycznych wszelka ich ocena i krytyka jest bezpodstawna i nieważna. 
Ten komentarz odnosi się do zamieszczonych komentarzy na Gazeta.pl

zteofilowa
Oceniono 5 razy 5
pamiętam jak w latach 80-tych moja nauczycielka od geografii opowiadała jak sama poszła na jeszcze jako tako wyglądający cmentarz na ul, Rojnej vis a vis Wici i odrąbała kawałek granitu jako eksponat na lekcję. Z pół roku temu przeszedłem się na dawny cmentarz na Rąbieńskiej (na przeciw Złotek Kaczki). Poza słupami utrzymującymi bramę nic tam nie zostało. Pamiętam jeszcze taki cmentarz na Brukowej - jeszcze za przejazdem kolejowym. Ciekawe jak tam wygląda? Specyfiką tych trzech miejsc jest to, że w ich okolicach w latach 80-tych zaczęto budować segmenty mieszkalne. I podobnie jak w przypadku Bukowca właśnie w tamtym okresie doszło do największych dewastacji tych nekropolii. Zatem takich "Bukowców" z zawstydząjcą przeszłością mamy w naszym rejonie całkiem sporo. I jednocześnie płaczemy i jesteśmy oburzeni barbarzyństwem jak cmentarze na Rossie czy Łyczakowski ktoś dewastuje...... Widocznie taka jest specyfika tej części Europy.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza