środa, 16 grudnia 2015

Gazeta - Żydzi - Handel - Statystyka - 1939

 Artykuł z gazety codziennej Goniec Warszawski z roku 1939. Temat żydowski dominował w okresie przedwojennym. Nastroje polskiego społeczeństwa był nastawione negatywnie, do Żydów. Powiedzenie: "Wasze ulice, nasze kamienice" podsycały te negatywne nastroje. Stwierdzenie w tym artykule, że: 
"Dalsze, bardziej szczegółowe dane, które przyniesie nam następny zeszyt „Wiadomości Statystycznych”
Niestety nie sprawdziło się, wybuch 2 Wojny Światowej unicestwił społeczność żydowską zamieszkałą w Polsce...


Jeszcze o przewadze Żydów w handlu w Polsce


W grudniu ubiegłego roku władze skarbowe wprowadziły przy wykupywaniu świadectw przemysłowych na rok 1939 rubrykę:
Wyznanie właściciela.
Nowość ta wywołała dużo złej krwi wśród Żydów. Widzieli oni w tym kroku władz atak na swoje pozycje.
  • Dlaczego ?
  • Bo stwierdzenie faktu niesłychanego zażydzenia przemysłu i handlu musi wywołać – odruch.
  • Co wykazała statystyka ?
  • Nie ogłaszano jej przez dłuższy czas. Dopiero w zeszycie 9 z 5 maja 1939 roku „Wiadomości statystyczne” przyniosły pierwsze ogólne zestawienia dla zakładów handlowych i dały od razu obraz wręcz zastraszający.
  • Tak wielką jest przewaga Żydów w handlu ?
  • Tak! Oto główne dane dla firm jednoosobowych i wieloosobowych o jednolitym składzie wyznaniowym.


Wśród innych główny kontyngent zbierają ewangelicy. Od razu zwrócić trzeba uwagę na to, że statystyka powyższa dostosowana jest do nowego administracyjnego podziału kraju. Przyłączenie Kalisza do woj. poznańskiego i Kujaw do woj. pomorskiego tłumaczy sobie dużą ilość firm żydowskich w tych dwu województwach. Prócz firm wyznaniowo jednolitych mamy jeszcze 24.388 firm wieloosobowych mieszanych albo też firm anonimowych, jak spółki akcyjne, zakłady których nie dało się ustalić wyznania właścicieli i.t.p. Razem wykupiono 46.774 świadectw przemysłowych dla zakładów handlowych. Wśród firm jednolitych wyznaniowo Żydzi mają olbrzymią przewagę we wszystkich województwach wschodnich, a także kieleckim i lubelskim. 

                                               Pocztówka, zbiór własny.
Przewagę mają również w Warszawie. Statystyka przemysłu nie zawiera rubryki: wyznanie właściciela. Szkoda. Dalsze, bardziej szczegółowe dane, które przyniesie nam następny zeszyt „Wiadomości Statystycznych”, pozwoli nam na zorientowanie się w jakości firm wedle wyznań. Ale już dziś można zaryzykować twierdzenie: Żydzi opanowali prawie zupełnie firmy, wykupujące świadectwa pierwszych siedmiu kategorii przemysłu, spychając katolików do kategorii ósmej, proletariackiej. Tak jest zarówno w handlu, jak i w przemyśle.

             Pocztówka - Feldpost z Łodzi - 1914 rok - zbiór własny.

1 komentarz:

  1. dobra handel dajcie produkcje zobaczymy wtedy jakie prporcje uwzglednijcie tez status podmiotoe panstwowych sanacja ciagnela w ta strone to tylko statystczne zakrzywienie w jednym kierunku to co tutaj dajecie

    OdpowiedzUsuń