środa, 21 lutego 2018

Ksiądz Kąkolewski Feliks - Czarnocin - Łódź - Kościelec - Galew - Obóz Dachau

       Piękna jubileuszowa pocztówka 50-lecia kapłaństwa ks.proboszcza Feliksa Kąkolewskiego, proboszcza 5 parafii w latach. Kapłan urodzony 13 lutego 1869 roku, był więźniem obozu koncentracyjnego Dachau. Piękny życiorys, więcej pod:

Dzieje kultu obrazu Matki Bożej Chojeńskiej Parafia św. Wojciecha w ...

www.swwojciech.entro.pl/dzieje_kultu_obrazu_matki_bozej_chojenskiej-40-p.html

  ...."Obraz Matki Bożej Pocieszenia został umieszczony – podobnie jak w starym kościółku – w ołtarzu głównym nowej świątyni. W okresie międzywojennym ówcześni proboszczowie – ks. Bolesław Karwowski i ks. Feliks Kąkolewski upowszechnili kult Matki Bożej. Świadectwem żywotności kultu w tym okresie jest długa lista wotów ofiarowanych przez parafian w dniu 8 XII 1924 r. Przed obraz Matki Bożej przyniesiono wówczas liczne ozdoby – krzyżyki srebrne i złote, kolczyki, pierścionki, medaliony oraz sznury korali. Były to zarówno cenne przedmioty jak i rzeczy o niewielkiej wartości materialnej, ale zapewne o bardzo dużym znaczeniu emocjonalnym dla ofiarodawców.
Gorliwym czcicielem Maryi był ksiądz Kąkolewski, o czym świadczy pozłacane wotum ofiarowane Matce Boskiej w 1945 r. Wotum było podziękowaniem Opatrzności Bożej i cudownej Matce Bożej Pocieszenia na Chojnach za ocalenie księdza Kąkolewskiego z obozu w Dachau, w którym proboszcz parafii Świętego Wojciecha przebywał od 20 VII 1943 r. do 29 IV 1945 r....",


                                                                 Czarnocin 1923 - 1927

                                                             Kościelec 1910 -1920

                                                             Galew 1920 -1923

                                     Widzew - Parafia św. Kazimierza - 1947- 1960

                                      Parafia Świętego Wojciecha w Łodź - Chojny - 1927-1947.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza