środa, 24 maja 2017

Dalków - Kotliny - Czarnocin - Będków - Wójt - Akt - 1861 - cz.1

Mam przyjemność zaprezentować kilka wspaniałych dokumentów dotyczących mojego regionu. Dokładniej, z terenu obecnych gmin Będkowa, Czarnocina i Brójec.
Będąc z roboczą wizytą w Gminie Brójce u Krzysztofa Brandenburga (przygotowania do powstania Izby Regionalnej w Kurowicach), spotkałem radnego Sylwestra Kępkę. Słowo do słowa, zapytałem czy posiada jakieś pamiątki dotyczące Kotlin, w których zamieszkuje od dziecka. Odpowiedział, że tak, po babci pozostały stare dokumenty, które zabezpieczone są w chuście! Niektóre dokumenty mają znaki carskie! Lepszej wiadomości nie mogłem usłyszeć, chciałem te dokumenty natychmiast zobaczyć. Z różnych jednak powodów minęło kilka tygodni, dzisiaj spotykając się na Komisji Finansów w Gminie, Sylwek przekazał mi te dokumenty! Ręce mi się trzęsły kiedy otwierałem poszczególne strony. Znakomity stan, chusta babcina doskonale je zabezpieczyła!
Pierwszy dokument, który dzisiaj prezentuję ma rozmiar: 32,0x39,0 cm, papier czerpany. Piękne znaki wodne: w centrum duży orzeł carski, u góry w języku rosyjskim i polskim napis: PAPIER POD STEMPEL, na dole: CENA KOPIEJEK 7 1/2. Po lewej i prawej stronie: ROK 1961.

Ręcznie pisany dokument przez gminnego pisarza Buchnera Fryderyka dotyczy rodzin: Kopów , Lasotów i Turków. Ewy Lasoty z domu Kopa, jej męża Jacentego Kopy i Turka Kazimierza (imienia nie jestem pewien). Dokument został spisany w Kotlinach w dniu 21 października 1861roku, cała trójka była niepiśmienna, widoczne są przy nazwiskach trzy krzyżyki.
Ponad 8 lat później własnoręczność tych podpisów potwierdził w Dalkowie, Wójt Gminy Czarnocin Kuźniak.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz