piątek, 26 maja 2017

Polscy Żydzi - Piotrków - Bełchatów - Muzeum - Dina Feldman - Zofia Reingold - Synagoga - Wizyta - cz.2

W tej części będą same pozytywy. Wspólnie z moją żoną poznaliśmy wspaniałą grupę gości z Izraela. Już na samym początku, w sali Muzeum Regionalnego w Bełchatowie, doszła do nas jedna pani i przedstawiła się wspaniałą polszczyzną:
- Jestem Zosia ! - po prostu Zosia!
Byliśmy mile zaskoczeni, nie chcieliśmy blokować pierwszych rzędów, więc usiedliśmy na samym końcu. Po chwili Zosia podeszła do nas, wzięła moją żonę za rękę i powiedziała:
- Ela, chodźcie ze mną, chcę z wami siedzieć w pierwszym rzędzie!
Nie mogliśmy odmówić, w tym momencie byliśmy mentalnie Żydami! Wspaniałe uczucie!
W krótkiej rozmowie, dowiedziałem się, że dziadkowie Zosi mieszkali w Piotrkowie, do Polski przyjechała z synem i wnuczką. Obiecała mi, że opowie o historii swojej rodziny, prześle na mój adres skany zdjęć swoich przodków. Czekam z niecierpliwością na ten materiał!
To było pierwsze z serdecznych spotkań tego dnia.

                                                Zosia Reingold, pierwsza z lewej.

                                               Zosia, jej wnuczka i syn.

Dwa dni wcześniej zaprosiłem na Facebooku Dinę Feldman. Dina przyjęła moje zaproszenie, serdecznie przywitaliśmy się w realu, w parku przy Muzeum. Nie władam językiem angielskim, troszeczkę pomagała nam wspaniała tłumaczka z Bełchatowa. Dopiero pod koniec spotkania, w Parku 1000-lecia, Dina powiedziała, że możemy rozmawiać po niemiecku! Bardzo mnie to ucieszyło, jednak nasza wizyta dobiegła końca, liczę, że na Facebooku nasza znajomość będzie się pogłębiała! Muszę dodać, że przodkowie Diny mieszkali w Bełchatowie. Wspaniały dzień, myślę, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie!


Dina Feldman (druga z lewej), na ulicy Narutowicza w Bełchatowie, idzie w grupie gości z Izraela, w kierunku tablicy upamiętniającej nieistniejącą już Synagogę*.

*
Synagoga została zbudowana w 1893 roku, zastępując starą, zrujnowaną, drewnianą synagogę. Fundusze na budowę synagogi wyłożyli żydowscy właściciele bełchatowskich fabryk. Podczas II wojny światowej hitlerowcy doszczętnie zdewastowali synagogę.
Po zakończeniu wojny stan synagogi był bardzo zły, stały jedynie mury, dach był bardzo zniszczony, wewnątrz nie było podłogi. W 1956 roku na polecenie ówczesnych władz miasta synagoga została wyburzona. Na jej miejscu wkrótce wybudowano blok mieszkalny.
Naprzeciwko na budynku domu kultury przy ulicy Narutowicza znajduje się odsłonięta w 1989 roku tablica pamiątkowa o treści: "Dla uczczenia pamięci 5.000 Bełchatowskich Żydów zamordowanych przez nazistów w latach 1939-1945".*
*Materiał pochodzi z Wikipedii:

Synagoga w Bełchatowie – Wikipedia, wolna encyklopedia

https://pl.wikipedia.org/wiki/Synagoga_w_Bełchatowie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz