niedziela, 2 października 2016

Bukowiec - Königsbach - Cmentarz ewangelicki - Grupa Łódź - Wizyta - Pomoc - cz.2.


W lewej części cmentarza, na 15 m2 powierzchni znajdowało się płytko pod ziemią 5 blaszanych tablic. Zastanawiałem się wcześniej, czy właśnie w tej części, gdzie nie było ram grobowych, także nagrobków, znajdują się groby. Okazało się, że jednak i tutaj odbywały się pochówki, być może tych bardziej uboższych mieszkańców Bukowca. Niestety, po obmyciu tych tablic, tylko na dwóch z nich, jest szansa odczytania napisów. Bez względu na ich stan, postaram się umocować na stałe te tablice, w miejscach w których były znalezione, bo tam jest ich miejsce!
                   Mało wyraźne napisy, a jednak, jest szansa na odczytanie napisów, jest data 1926.

                                 Dobrze widoczny znak krzyża, tył jednej z tablic.

                              Tablica z 1928 roku, to była jakość blachy, po 88 latach !!!


Pod starym drewnianym krzyżu, na głębokości kilku centymetrów, w ziemi, leżała część figury, prawdopodobnie ukrzyżowanego Pana Jezusa.


                          Ręka, długość 18 cm, widoczny na dłoni otwór, mosiądz.

Być może znajdą się pozostałe części, figurę wykonano z mosiężnej blachy, coś pięknego! Najprawdopodobniej trafi ona do nowo powstającej Izby Pamięci w Bukowcu (Szkoła).
Wielkie nadzieje pokładam po obiecanej wizycie za dwa tygodnie, Tomek Klepacz w dalszym ciągu szuka pięknej marmurowej płyty, którą zabezpieczyła grupa podczas pierwszego sprzątania cmentarza ! Jeszcze raz wszystkim dziękuję, do zobaczenia!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz