wtorek, 4 kwietnia 2017

Szczecin - Cmentarz ewangelicki - Lapidarium - Dewastacja

Do przewidzenia były moje obawy, że znajdą się idioci, którzy będą niszczyć odbudowane  cmentarze ewangelickie w Polsce. W ubiegłym tygodniu przeczytałem wiadomość o przewróceniu i zniszczeniu ponad 100 nagrobków na cmentarzu ewangelickim w Szczecinie.....
Obecnie na terenie całego kraju trwają prace na podobnych cmentarzach, robią to w 99,00 % grobersi, społecznicy. Tylko niewielki jest procent  Stowarzyszeń takich jak "FRYDHOF lub ANNA z Gostokowa, gdzie można ubiegać się o dotacje pozarządowe. Grobersi robią to za swoje pieniądze, poświęcają swój czas. Ostatnio głośno jest o dwóch Kolegach, którzy pracują na cmentarzu ewangelickim w Strykowie koło Łodzi. Są to Marcin Brzózka i Adrian Wielec, oni również poświęcają swój czas i pieniądze, aby totalnie zdewastowany cmentarz przywrócić w miarę możliwości do jak najlepszego stanu. Nie wyobrażam sobie, że któregoś dnia przyjdą do pracy i zobaczą podobny obrazek jak w Szczecinie.....Skąd w ludziach jest tyle nienawiści, głupoty i zacietrzewienia. Ile lat jest potrzebnych aby zrozumiano, że CI, którzy spoczywają na tych cmentarzach, tam żyli, pracowali, tworzyli historię, mogli spoczywać w godności i spokoju.

Dawny cmentarz przy ul. Ostrowskiej w Szczecinie zamieniają w park ...

www.gs24.pl › Wiadomości › Szczecin
11 paź 2016 - Wreszcie remontowany jest zapomniany cmentarz przy ul. Ostrowskiej. Zakończenie prac planowane w listopadzie.
Zdjęcia pochodzą z tego artykułu.Żelechowa. Dzielnica mało znana, choć w historii miasta w XIX w. zyskała miano szczecińskiego Parnasu za sprawą mecenasów sztuki, Sophie Auguste Tilebein i jej męża Carla Gotthilfa. To tu, przy ul. Ostrowskiej, utworzono w XIX w. cmentarz na wzgórzu. Rozbudowany w 1905 r., funkcjonował do 1939 r. Nekropolia porównywana była do cmentarza Centralnego. Charakteryzowała się tarasową zabudową. We wschodniej części była kaplica pogrzebowa, która już nie istnieje. W latach siedemdziesiątych planowano utworzenie tu cmentarza komunalnego dla północnych dzielnic lub parku po cmentarnego, ale plany pozostały na papierze. W 2006 r. powstał projekt renowacji autorstwa Studia Architektury Krajobrazu „Ha-art”. Prace miały ruszyć w 2009 r., ale miasto nie przeznaczyło na nie pieniędzy. Nie pierwszy raz. Po wielu naszych artykułach, w 2008 r. Zakład Usług Komunalnych zrobił projekt renowacji całości, wyliczył koszty na 700 tys. zł, ale prezydent dał tylko 120 tys. zł, które w końcu przeznaczono na inne cele. Obecne prace mają kosztować 596 tys. zł, a wykonawcą jest firma Rosiek i Sobczyński. Renowacja wykonywana jest pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Spod ziemi i warstwy zieleni wydobyto około 200 płyt nagrobnych. Odkopano schody, które wiodły w kierunku górnego tarasu zwieńczonego pomnikiem mieszkańców Żelechowej poległych w czasie I wojny światowej. Częściowo uporządkowano zieleń, wycinając samosiejki. Wytyczono też nowe alejki, wysypując je żwirem. Płyty nagrobne zostały posegregowane oraz ponownie zamontowane. Zakończenie całości prac przewidywane jest na listopad.

Czytaj więcej: http://www.gs24.pl/wiadomosci/szczecin/a/dawny-cmentarz-przy-ul-ostrowskiej-w-szczecinie-zamieniaja-w-park-zdjecia,10724640/


Wandale zdewastowali dawny cmentarz. Straty są ... - Radio Szczecin

radioszczecin.pl/1,352041,wandale-zdewastowali-dawny-cmentarz-straty-sa-og
1 dzień temu - Dawny cmentarz przy ulicy Ostrowskiej kilka miesięcy temu został odnowiony za blisko 600 tysięcy złotych. Poukładano i odnowiono ponad ...

Szczecin: zdewastowane groby na Cmentarzu Centralnym - Szczecin

wiadomosci.onet.pl/szczecin/szczecin-zdewastowane-groby-na-cmentarzu.../h895yr
22 cze 2015 - W Szczecinie zostały zdewastowane groby na Cmentarzu Centralnym. Nieznani sprawcy zniszczyli ponad 40 grobów, głównie granitowych.
Zdjęcia pochodzą z tego artykułu.

Nieznani sprawcy po raz kolejny zniszczyli lapidarium przy ulicy Ostrowskiej w Szczecinie. Tym razem zdewastowanych zostało 130 nagrobków.
Dawny cmentarz przy ulicy Ostrowskiej kilka miesięcy temu został odnowiony za blisko 600 tysięcy złotych. Poukładano i odnowiono ponad 300 zabytkowych poniemieckich nagrobków z XIX wieku.

- Rozmawialiśmy z policją, która wzmogła patrole, również straż miejska. Policjanci byli w okolicznych szkołach, rozmawiali z pedagogami na temat zachowania ich uczniów, ponieważ są pewne podejrzenia. Jeśli złapiemy sprawców, sprawa zostanie skierowana do sądu a koszty naprawy będą astronomiczne - mówi Andrzej Kus, rzecznik prasowy zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie.

To już trzecia dewastacja szczecińskiego lapidarium. Poprzednim razem zniszczono 30 nagrobków. Zakład Usług Komunalnych obecnie czeka na wycenę strat i najprawdopodobniej podejmie się naprawy. Pieniądze będą pochodziły z puli przeznaczonej na bieżące utrzymanie parków.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza