piątek, 27 października 2017

Muzeum - Gałkówek - Skarżysko Kamienna - Kolej - St.Mazurowski - Piotrków - 1919-27 - cz.8

Otrzymałem miły e-mail dotyczący albumu który prezentowałem na moim blogu:

Muzeum - Gałkówek - Skarżysko Kamienna - Kolej - 1919-27 - cz.1-7.

Pozwolę sobie zamieścić jego treść:

Witam !!
Nazywam się Antoni Jarosław Okoński i mieszkam w Gliwicach .Przypadkowo przeglądając internet natknąłem się na album dotyczący mojego św. pamięci pradziadka inż. Stefana Piotra Mazurowskiego ,który był Naczelnikiem II Oddziału drogowego kolei Radomskiej w Skarżysku- Kamiennej ,następnie Wice Dyrektorem kolei Wileńskiej .Co ciekawe, album, który Pan zaprezentował jest prawie dokładnie taki sam jakim dysponuję w moich zbiorach rodzinnych . Mój ma okładkę zieloną, złoconą ,obrzeża również złocone a  na pierwszej stronie widnieje  piękny orzeł w koronie poniżej koło z wagonu kolejowego na torze kolejowym (grafika ).  Z tego wniosek ,że były zrobione przynajmniej dwa .Jeden otrzymał mój pradziad Stefan Mazurowski a drugi zapewne gdzieś pozostał .Moje pytanie jest takie : Czy Pan ma informację skąd pochodzi ten egzemplarz ,który jest w Państwa zbiorach ????  Dysponuje obszernym materiałem zdjęciowym ,dokumentacyjnym ,publikacjami i wycinkami z gazet z okresu poczynań  zawodowych mojego pradziadka, etc.Tak więc moglibyśmy wymienić się rożnymi informacjami.

pozdrawiam

Antoni Jarosław Okoński

Dodatkowo zamieszczony był numer telefonu Pana Antoniego. Zadzwoniłem, bardzo miła rozmowa, dla mnie tym bardziej, że potwierdziła się słuszność zamieszczanych materiałów na moim blogu. Także to, że "pomagam" Kolegom z Muzeum w Gałkówku, gdyż ich zbiory nie są dostępne dla ogółu, chociaż mam nadzieję, że poprzez reklamę przyciągnę więcej odwiedzających! Oczywiście zadzwoniłem do Dominika Trojaka z zapytaniem o historię tego albumu. Niestety, odpowiedź jakiej się spodziewałem.., ten album jest od dawna w Muzeum, prawdopodobnie za czasów Pani Leokadii Marciniak. Niestety Pani Leokadia odeszła na zawsze, ale Dominik obiecał, że popyta, być może!
Jak wspomniał, ponad 15 % społeczeństwa Gałkówka była związana z koleją, jest więc nadzieja.

Podaję informację która znajduje się na:

K! Welecja - Archiwum Korporacyjne - Archiwum i Muzeum Polskich ...

www.archiwumkorporacyjne.pl/index.php/muzeum-korporacyjne/.../k-welecja/


Pod numerem 478:
Stefan Piotr Mazurowski, (17 czerwca 1875 - po 1924) z Piotrkowa, s. Ferdynanda i Władysławy z ks. Massalskich, uczeń Szkoły Przemysłowej w Łodzi, student i absolwent Wydziału Inżynieryjnego PR 1895-1901, pracował jako pomocnik naczelnika dystansu na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, inż. miejski w Piotrkowie 1911-19, wicedyrektor kolei państwowych w Wilnie, od 1902 prezes Uniwersytetu Ludowego w Ząbkowicach, członek sejmiku powiatowego i Rady Miejskiej w Skarżysku, naczelnik Wydziału Drogowego PKP 1924, działacz społeczny, m.in. prezes Towarzystwa Kulturalnego Polskiego w Piotrkowie, prezes Sokoła, prezes Związku Inżynierów Kolejowych w Radomiu, przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Szkół Technicznych, członek Zarządu Bratniej Pomocy Byłych Uczestników Walk o Niepodległość.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz