niedziela, 8 października 2017

Rajd rowerowy "Szlakiem Bitwy Łódzkiej" - III edycja - Brzeziny - Gałkówek - Łaznowska Wola - cz.1

Miałem przyjemność być "uczestnikiem" III edycji Rajdu "Szlakiem Bitwy Łódzkiej".
Niestety uraz kręgosłupa nie pozwolił mi na aktywny udział w tym rajdzie. O 9,30 zameldowałem się w Brzezinach, pogoda kiepska, padający deszcz nie odstraszył ponad 20 rowerzystów! Po miłych rozmowach, zostawiłem wyjeżdżających na trasę uczestników i skierowałem się do Dominika Trojaka, który dyżurował w Muzeum w Gałkówku. Byli tam także Agnieszka i Janek, który prezentował się w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu jako żołnierz rosyjski. Agnieszka wkrótce wyjechała z samowarem, aby przygotować gorący posiłek na wracających z 50-cio kilometrowego radu w pobliskiej Janówce. Dominik poprosił mnie o przyjazd na cmentarz ewangelicki w Łaznowskiej Woli. Chciał, abym opowiedział pokrótce o historii Łaznowskiej Woli i o miejscowym cmentarzu. Spytałem uczestnika tego rajdu Tomka, który bardzo aktywnie uczestniczy we wszystkich pracach na tym cmentarzu, jednak nie podjął się tej roli. O przybyciu rowerzystów na cmentarz napiszę w następnej części.

Rajd "Szlakiem Bitwy Łódzkiej" - III edycja


Stowarzyszenie Strefa Rowerowa Brzeziny oraz Muzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym serdecznie zapraszają na III edycję rajdu rowerowego "Szlakiem Bitwy Łódzkiej".

Tym razem nie odwiedzimy najbardziej znanych miejsc w okolicach Brzezin związanych ze sławną bitwą. Las Pustułka, kopiec mogilny w Małczewie, cmentarze wojenne w lasach Wiączyńskim i Gałkowskim dobrze są nam znane - w końcu niejednokrotnie widzieliśmy te nekropolie. Tym razem pojedziemy odwiedzić lokalizacje słabo znane turystom, a warte zobaczenia.

Rajd rozpoczniemy o godzinie 10.00 na parkingu przy Kościele Św. Anny w Brzezinach.

W pierwszej kolejności odwiedzimy Muzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym, które szczyci się zbiorami militariów pierwszowojennych. Króciutki wykład o Bitwie i miejscach, do których dotrzemy. Następnie zobaczymy dotknięty przez historię dworzec kolejowy Gałkówek oraz posłuchamy o walkach na wzniesieniu przanowickim w listopadzie 1914 roku.

Wojna to ofiary nie tylko wśród żołnierzy, ale i ludności cywilnej. W Kaletniku pochylimy głowy nad losem mieszkańców terenów objętych działaniami zbrojnymi oraz tragedią naszych przodków zmuszonych do walczenia w zaborczych armiach.

Z Kaletnika udamy się do Łaznowskiej Woli szlakiem niemieckiej 50 Dywizji Rezerwowej. W Łaznowskiej Woli zobaczymy jeden z największych wiejskich cmentarzy ewangelickich w okolicach Łodzi, gdzie spoczywają również żołnierze zwaśnionych stron.

Z Łaznowskiej Woli blisko już do Borowej i Zielonej Góry – miejscowości mocno zniszczonych w czasie bitwy zwanej Przełomem pod Brzezinami. W Lesie Gałkowskim odwiedzimy leżący poza szlakami turystycznymi Gaj Benedykta XVI – miejsce upamiętniające żołnierzy z dalekiej Syberii, którzy tu znaleźli swoje miejsce wiecznego spoczynku. Przed nami jeszcze kopiec mogilny, pamiątkowy krzyż i pomnik Bitwy Łódzkiej.

Zakończenie rajdu tradycyjnie przy leśniczówce w Janówce.
Trasa rajdu - około 50km.
Udział w rajdzie jest bezpłatny.


Grupa przed wyruszeniem na trasę rajdu.

Na trasie w kierunku Gałkówka, z lewej zaczajeni stróże prawa, kontrolujący, czy wszystko odbywa się zgodnie z przepisami! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz