piątek, 13 lipca 2018

Y.M.C.A. Łódź - Budowa - ul.Moniuszki 4A - Umowa - Firma Holc - 1933 - cz.8

    Bardzo ważny dokument dotyczący budowy nowego gmachu dla Y.M.C.A. Łódź pomiędzy Komitetem Budowy Gmachu a Firmą Paweł Holc i S-ka, Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjno-Budowlanych w Łodzi, ul. 6-go Sierpnia 88. Podobnych dokumentów jest bardzo dużo, w skoroszytach jest cała dokumentacja korespondencyjna dotycząca poszczególnych etapów budowy, kosztorysy, rachunki, monity.
Troszeczkę historii:
Najpierw łódzki oddział YMCA miał siedzibę przy ul. Piotrkowskiej 243. Ale w latach 1932 - 1935 powstał budynek przy Moniuszki 4a, który został zaprojektowany przez Wiesława Lisowskiego specjalnie dla YMCA Łódź. W 1936 roku została oddana do użytku kryta pływalnia, która znajduje się w jego wnętrzu. Był to pierwszy kryty basen w Łodzi. Związek Młodzieży Chrześcijańskiej niedługo urzędował przy Moniuszki 4a. W czasie II wojny światowej przynależność do organizacji była karnie zabroniona. W budynku mieścił się klub dla oficerów niemieckich. Również po zakończeniu wojny Związek tylko przez cztery lata mógł zajmować swój budynek. W 1949 r. ówczesne komunistyczne władze rozwiązały organizację i upaństwowiły budynek. Przez szereg lat działał w nim Miejski Dom Kultury, a następnie Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima. Dopiero w 1990 r. łódzki oddział YMCA został reaktywowany. Na odzyskanie swojego budynku musiał poczekać kolejne kilka lat.
Na uwagę zasługuje umiejscowienie budynku na mapie Łodzi. Został on zbudowany na Pasażu Meyera, w miejscu gdzie do 1901 roku w willi otoczonej okazałym ogrodem, mieszkał sam Ludwik Meyer. Pasaż Meyera był jedyną w Łodzi prywatną ulicą, za której przejechanie należało zapłacić. Stały przy nim neorenesnansowe wille zaprojektowane przez Hilarego Majewskiego w latach 1883 - 1885. Modernistyczny budynek należący do YMCA nieszczególnie do nich pasuje.
Kamień węgielny pod przyszły Łódzki Dom Kultury wmurowano 11 listopada 1933 roku. Za jego projekt odpowiedzialny był Wiesław Lisowski, architekt który zaprojektował również łódzką siedzibę YMCA. Budynek powstał jako Dom-Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pomnik przedstawiający marszałka stoi obok budynku. Pierwotnie swoją siedzibę miały tutaj organizacje kombatanckie i niepodległościowe. Budowa wystartowała 31 sierpnia 1934 roku. W czasie II wojny światowej swoją siedzibę miało tutaj SS i gestapo. Po wojnie w budynku urzędowały związki zawodowe, a od 1953 roku rozpoczęło się przekształcanie go w Łódzki Dom Kultury.
Zgodnie z zamysłem Lisowskiego, gmach przy Traugutta 18 miał być zbudowany na planie czworoboku, wewnątrz skrywał się dziedziniec. Budynek skomponowany jest z kilku sześciennych brył różnej wielkości. Elewacja została podzielona pionowymi elementami. Dopiero na przełomie lat 60. i 70. obłożono ją płytami piaskowca, tak jak chciał Lisowski. Wcześniej budynek pokrywała cegła. Zmiana była możliwa dzięki rozbudowie, do której doszło w latach 1977 - 1986.*
* materiał pochodzi:

YMCA, ul. Moniuszki 4a - Łódź - Wyborcza

lodz.wyborcza.pl/lodz/56,35136,20142796,ymca-ul-moniuszki-4a,,3.html
Najpierw łódzki oddział YMCA miał siedzibę przy ul. Piotrkowskiej 243. Ale w latach 1932 - 1935 powstał budynek przy Moniuszki 4a, który został ...
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza