piątek, 12 lipca 2019

Artur Abraham Brauner - Reżyser - Łódź - Żyd - Wspomnienie

   Przed pięcioma dniami zmarł Artur Brauner, urodzony 1 sierpnia 1918 roku w Łodzi. Właściwe imię to Abraham które nosił do wybuchu 2 wojny światowej. Wywodził się z żydowskiej rodziny, od wczesnej młodości jego pasją był film. Wielkim szczęściem dla niego, jego czwórki rodzeństwa i rodziców była decyzja ucieczki z okupowanej Łodzi. Na krótko przed utworzeniem łódzkiego getta w 1940 roku uciekli na tereny Związku Sowieckiego. Szczęśliwie, ukrywając swoje pochodzenie przetrwali piekło wojny, po zakończeniu wojny wrócili do Łodzi. Niestety, ich nadzieje na spokojne życie nie miały szans, ich bliższa i dalsza rodzina nie miała tyle szczęścia, 49 osób zginęło w getcie i obozach zagłady. Rodzice z trójką jego rodzeństwa zdecydowali się na wyjazd do Stanów Zjednoczonych, natomiast Artur marząc cały czas o karierze reżyserskiej widział swoją szansę w Europie, dokładniej w Berlinie. I tak na początku 1946 roku wyjechał do Berlina Zachodniego i tam zaczęła się jego światowa kariera.
    Dzięki niemu mogłem jako młody człowiek pasjonować się filmami  z Winnetou i Old Shatterhandem. Był bardzo płodnym reżyserem i producentem - powstało za jego życia 300 filmów!
W 1992 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi.
Zmarł w wieku 101 lat w Berlinie w dniu 7 lipca tego roku, spoczął na berlińskim cmentarzu. Był jednym z wielu wielkich łodzian, cześć jego pamięci!


                                  Artur Abraham Brauner - zdjęcie pochodzi z Wikipedii.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza