niedziela, 7 lipca 2019

Bukowiec - Königsbach - Cmentarz ewangelicki - Blog Osadnicy

        Nie przypuszczałem, że jest tak duże zainteresowanie cmentarzem ewangelickim w Bukowcu!
Także, że w tych materiałach pojawia sie moja osoba - jest to z pewnością miłe!


Osadnicy | Wstęp


https://osadnicy.info/pl/


        Zapraszam wszystkich czytelników na bardzo ciekawy blog OSADNICY, znajdziecie w nim wszystko co dotyczy historii osadnictwa w Polsce, dokładniej w województwie łódzkim:

Co dziś zostało po XIX-wiecznym osadnikach ściągających do miast i wsi ziemi łódzkiej? Gdzie szukać śladów tej niezwykłej historii? Zapomniane cmentarze, klasycystyczne kościoły, drewniane domy pierwszych tkaczy, resztki zabudowań fabrycznych... zobaczmy je i wyruszmy w drogę! Nauczmy się patrzeć na dawne założenia urbanistyczne, dostrzeżmy śmiałość planów XIX-wiecznych geometrów... Zatrzymajmy się i spójrzmy na własne korzenie. Zapraszam w podróż przez przestrzeń i czas; w podróż, na którą wystar­czy ze sobą zabrać tylko cieka­wość i wyobraźnię. W drogę!

Cmentarz ewangelicko-augsburski w Bukowcu

Nieczynny cmentarz ewangelicko-augsburskiBukowiecki cmentarz znajduje się w centrum wsi, tuż przy ulicy Rokicińskiej. Jego początki mogą sięgać 1803 roku, kiedy z inicjatywy władz pruskich wytyczono kolonię (nazwaną wówczas Königsbach) i sprowadzono osadników z Wirtembergii. Cmentarz zajmował powierzchnię blisko 2 tysięcy metrów kwadratowych i otoczony był ceglanym murem. Ostatnich pochówków dokonano w 1945 roku. Ponoć jeszcze w latach 80-tych XX wieku nagrobki pozostawały w stanie praktycznie nienaruszonym, a cmentarz otaczał wysoki, ceglany mur. Dokonane w kolejnych dziesięcioleciach dewastacje pozbawiły go "czytelności", upodabniając do zarośniętego, dzikiego wysypiska śmieci.
Dzisiaj to jeden z najbardziej znanych wiejskich cmentarzy ewangelicko-augsburskich w regionie. Dzięki akcji porządkowej z 2009 roku zainicjowanej przez Tomasza Klepacza – członka Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Grupa Łódź" oraz późniejszej działalności Andrzeja Brauna, radnego w miejscowej gminie, obiekt odzyskał swój dawny charakter. Temat Bukowca i jego historii poruszony został w lokalnych mediach. Wokół licznych artykułów w prasie i internecie rozgorzała dyskusja dotycząca nie tylko kwestii opuszczonych cmentarzy ewangelickich, ale też pamięci o wielokulturowych korzeniach regionu.
Obecnie na cmentarzu możemy oglądać kilkadziesiąt nagrobków, fragmentów pomników i ram grobowych o zróżnicowanych formach. Najstarszy pomnik pochodzi z 1852 roku. Na cmentarzu znajdziemy też fragment starego drewnianego krzyża, współczesny krzyż oraz "lapidarium" złożone z cynkowych tabliczek. Od 2016 roku zwiedzających wita duża tablica informacyjna.
Więcej informacji i aktualności dotyczących cmentarza w Bukowcu (i nie tylko) znajduje się na blogu Pana Andrzeja Brauna: historia-nieznana.blogspot.com. [2017]

Historia nieznana. Blog o historii i historiach bardziej i mniej znanych: http://historia-nieznana.blogspot.com/2015/01/bukowiec-cmentarz-ewangelicki.html (dostęp: 26 sierpnia 2017)
Wiejskie cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego: http://www.cmentarzeewangelickie-lodzkie.pl/akcja_bukowiec.htm (dostęp: 26 sierpnia 2017)
Marcin Bereszczyński, Wreszcie nie trzeba się będzie wstydzić, http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/150377,wreszcie-nie-trzeba-sie-bedzie-wstydzic,id,t.html (dostęp: 26 sierpnia 2017)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz