wtorek, 10 marca 2015

Odyseja Umysłu - Łódź - Kurowice - Bukowiec - Brójce - 2015

"Odyseja Umysłu uczy młodych ludzi stawiać czoła zmianom, zaszczepia w nich radość z nauki i wiarę we własne zdolności osiągania tego, co inni mogliby uznać za niemożliwe."
Dr Sam Micklus – twórca Odysei Umysłu

Po raz pierwszy Łódź była jednym z gospodarzy eliminacji regionalnych międzynarodowego konkursu Odyseja Umysłu. W twórczych rozwiązaniach konkurowało ze sobą 45 drużyn z dwóch województw: łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. Najlepsi spotkają się za trzy tygodnie w finale ogólnopolskim w Gdańsku.
Odyseja to konkurs twórczego rozwiązywania problemów. W 1978 r. opracował go w USA Sam Micklus. Odyseusze pracują w drużynach, a opiekę nad nimi sprawuje trener, który integruje grupę i moderuje jej pracę. Nie może jednak sugerować ani narzucać własnych pomysłów. Jesienią każdego roku drużyny wybierają jeden spośród pięciu publikowanych problemów długoterminowych, a później przez kilka miesięcy projektują jego rozwiązanie. Wiosną prezentują 8-minutowe przedstawienie podczas finału regionalnego. Każda grupa musi się też zmierzyć z problemem spontanicznym, czyli zadaniem niespodzianką, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzy w zaledwie kilka minut. Najlepsi awansują do finału ogólnopolskiego, a jego zwycięzcy reprezentują Polskę podczas finału światowego w USA oraz na EuroFestiwalu. 
W tym roku po raz pierwszy Łódź była jednym z sześciu gospodarzy eliminacji regionalnych Odysei Umysłu. Dotychczas drużyny z Łódzkiego musiały jeździć do Warszawy. Tym razem to my gościliśmy zespoły z dwóch województw: łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. W gmachu SP nr 205 konkurowało ze sobą 45 drużyn, w tym 34 z naszego regionu. Najlepsi w swoich kategoriach tematycznych i wiekowych spotkają się 28 i 29 marca w finale ogólnopolskim w Gdańsku.

Awansowało tam 11 drużyn: trzy z SP nr 14 w Bydgoszczy, dwie z
Zespołu Szkół w Kurowicach, po jednej z: SP nr 120, SP nr 172, ZSP STO, ZS ZNP, Młodzieżowego Domu Kultury w Aleksandrowie Łódzkim oraz zespół studentów z UŁ.*


Byłem, widziałem i podziwiałem razem z żoną, wspaniały i utalentowany zespół uczniów Szkół
z Kurowic i Bukowca. Z czterech biorących w Odysei Umysłu grup, awans do finału w Gdańsku zdobyły trzy zespoły w naszej Gminy!
Wspaniały sukces, ale spodziewany... W osobie pani Anety Owczarek i całej grupy wspomagającej, nie mogło być inaczej. 
Szefowa, Pani Aneta Owczarek i drugi trener nauczycielka j.polskiego Pani Beata Hetig-Jastrzębska.

Pełna koncentracja Pani Anety!
                                                   
Wytrwałość, oddanie tej sprawie wszystkich dorosłych i dzieci przyniosły wspaniałe efekty. Dzisiaj na posiedzeniu Rady Gminy Brójce, poruszaliśmy radośnie te sukcesy, których brakuje w naszej Gminie. Mam nadzieję, że nasz Wójt i Radni pomogą w podróży i pobycie tej grupy w Gdańsku. A oni odpłacą się zwycięstwami i podróżą do Nowego Jorku!!!


Wszystko przebiega według scenariusza.
Coraz lepiej.
Mała katastrofa, zawiodła technika, nie aktorzy. Rozpacz  i płacz..., nam też leciały łzy...
Nasi wspaniali profesjonaliści na zdjęciach:

MARTYNA URBAN, HANIA POŹNIAK, KLAUDIA OWCZAREK, MACIEK OWCZAREK, STAŚ KOZA, KAROL JASTRZĘBSKI I KONRAD SMOGORZEWSKI.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza