piątek, 10 kwietnia 2015

Bukowiec - Königsbach - Deutscher Volksverband - Volkslista - 1939 - cz.1.




Przedstawiam państwu, nigdzie nie publikowane archiwum z Bukowca z 1 stycznia 1939 roku. Grzecznościowo otrzymałem do zamieszczenia na moim blogu 35 kart. Właścicielem jest Pani Ilona. Jest to materiał bardzo ważny, świadczący o łączeniu się obywateli Bukowca, pochodzenia niemieckiego długo przed rozpoczęciem II Wojny Światowej. Co prawda  Deutscher Volksverband powstał w Polsce już 1924, lecz w Bukowcu początkiem był 1.1.1939 roku. Była to wcześniejsza forma późniejszej Volkslisty. Niestety mam do wglądu niewielką część tych kart, reszta z pewnością zaginęła... Założycielem był Albert Rau, prawdopodobnie właściciel piekarni na ulicy Górnej (budynek stoi do dzisiaj).

Przypinka na ubranie organizacji Deutscher Volksverband* 


 1. Rau Albert, ur.25.7.1907, rolnik, zam. Königsbach - Bukowiec 101
 2. Rometsch Adam, ur. 1896, rolnik, zam. Königsbach - Bukowiec.


Niemieckie Stowarzyszenie Ludowe w Polsce (Deutscher Volksverband in Polen), utworzone zostało w 1924 r. w byłym zaborze rosyjskim. Wraz z Niemieckim Związkiem Ludowym (Deutscher Volksbund) na Górnym Śląsku, te dwie organizacje pretendowały do reprezentowania całkokształtu interesów niemieckich w Polsce.
Deutscher Volksverband miał następujący program:
domagał się:
- pełni praw obywatelskich
- odpowiedniego przedstawicielstwa parlamentarnego
- prawa do rozwijania kultury i oświaty
- obrony interesów gospodarczych
- utrwalenia systemu demokratyczno- republikańskiego w Polsce.
- pomocy państwa dla rolnictwa
- ustawodawstwa socjalnego dla robotników
Chciano wzmocnić przywiązanie ludności niemieckiej do Rzeszy, ale jednocześnie zastrzegano się przeciw posądzeniom o tendencja antypolskie.
Partię tę można jednak zaliczyć do ruchu nacjonalistycznego, bowiem zmierzała ona do skonsolidowania Niemców niezależnie od ich przynależności społecznej i poglądów politycznych, w imię obrony współnych interesów przed państwem i społeczenstwem polskim. Oznaczało to hołdowanie zasadom solidarności narodowej.
W wyborach parlamentarnych 1922 r. partie i organizacje niemieckie wystąpiły w Bloku Mniejszości Narodowych. Z Volksverbandu wybrano dwóch posłów.
Przywodcy Volksverbandu- Joseph Spickerman (do 1931 r. ), Ludwig Wolff i August Utta.
Była to jedna z tzw. organizacji konsolidacyjnych.
W latach 1933- 1939 były one zaliczane do tzw. ruchu staroniemieckiego, w przeciwieństwie do jawnie hitlerowskiej Jungdeutsche Partei- Partii Młodoniemieckiej, ruchu młodoniemieckiego.
Deutscher Volksverband skupiał w grupach miejscowych kilkanaście tysięcy członkow. Delegaci grup wybierali wydziały powiatowe. Instancjami centralnymi były Zjazd oraz wybierane przezeń instancje- Rada i kilkuosobowy Zarząd. Deutscher Volksverband inspirował niektore masowe stowarzyszenia niemieckie w okręgu łodzkim. **

 3. Robert Lewin, ur.9.10.1908, rolnik, zam.Königsbach - Bukowiec
 4. Johann Kuhler, 25.6.1903, Krawiec, zam.Königsbach - Bukowiec


 5. Wilhelm Lewin, ur. 6.6.1909, zam.Königsbach - Bukowiec
 6. Martin Roth, ur. 30.6.1903, zam.Königsbach - Bukowiec
Materiał:

*   pl.wikipedia.org/wiki/Niemieckie_Stowarzyszenie_Ludowe_w_Polsce
** www.lodz-eksploracja.org › ... › Nasz region › II Rzeczpospolita Polska 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz