środa, 8 kwietnia 2015

Bukowiec- Königsbach - Kurowice - Mogiły zbiorowe - Żołnierze - 1945

Szukając informacje i materiały dotyczące cmentarza ewangelickiego w Bukowcu, podczas wywiadów pojawił się wątek dotyczący zbiorowych grobów żołnierzy niemieckich, zabitych w walkach lub rozstrzelanych po wyzwoleniu w styczniu 1945 roku.
1. Pan Czesław Filip wspomina, że pracując w Spółdzielni Gminnej w Bukowcu, w latach siedemdziesiątych podczas kopania dołów pod gaszone wapno, odkopano ludzkie szczątki. Był to teren pomiędzy obecnym sklepem GS i cmentarzem ewangelickim. Okazało się, że byli to żołnierze niemieccy, szczątki wielu żołnierzy zebrano i wywieziono.
Z lewej strony widoczny sklep GS Bukowiec, miejsce wspomnianej zbiorowej mogiły.2. Z wywiadu z panią Jadwigą Frydrych: - Zapytałem panią Jadwigę, czy pamięta, kogo pochowano koło cmentarza ewangelickiego w Bukowcu zaraz po wyzwoleniu?
Pani Jadwiga: tak pamiętam byli to Niemcy. W latach późniejszych wykopywano tylko same kości, kopiąc w tym miejscu doły. (o szczegółach napiszę w innym artykule). Przyjechała jakaś komisja, zabrali szczątki i pojechali, kiedy to było nie pamiętam. Te doły i trupy były od strony północnej cmentarza. To byli niemieccy żołnierze. Bo u nas w Leśnych Pinkach(Leśne Odpadki) leżało ich dużo, bo to zabijali ich ruscy żołnierze. 
3. Przed kilkoma laty od strony wschodniej cmentarza ewangelickiego w Bukowcu, Grupa Pamięć ekshumowała z grobu zbiorowego, wiele szkieletów żołnierzy niemieckich. Więcej informacji postaram się uzyskać od pracowników Gminy Brójce.
4. Z uzyskanych informacji, wynika, że podobne zbiorowe groby są w Kurowicach, na terenie dołów (byłych wyrobiskach żwiru przez miejscową ludność). 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza