wtorek, 14 kwietnia 2015

Kurowice - Żołnierze niemieccy - Grób zbiorowy - Der deutsche Soldatengrab - 1945

Otrzymałem dokumenty dotyczące zbiorowego grobu, zabitych w walce lub rozstrzelanych żołnierzy niemieckich w okolicach Kurowic w 1945 roku. W moich wcześniejszych artykułach piszę o tych wydarzeniach. Wspólna Organizacja polsko-niemiecka: Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V. i Fundacja Pamięć.
przeprowadziła postępowanie prawne, dotyczące zgody na przeprowadzenie i ekshumację szczątków żołnierzy niemieckich znajdujących  się na terenie Gminy Brójce w Kurowicach. Przedstawiam czytelnikowi komplet dokumentów, dotyczących tego wydarzenia.
W okresie 27.05-31.05.2011 roku, Firma Milak pod przewodnictwem pana A.Milaka ekshumowała 51 żołnierzy niemieckich. Dzisiaj przeprowadziłem bardzo miłą rozmowę telefoniczną z panem Milakiem, który doskonale pamięta prace w Kurowicach. Wspomina, że pogoda była bardzo niesprzyjająca, padał przez cały czas deszcz, szczątki były w bardzo złym stanie, podmokły teren (prawdopodobnie) zasięg rzeczki Miazgi. Niestety, nie posiada dokumentacji fotograficznej, odesłał mnie do niemieckiego Volksbundu. Postaram się zdobyć materiał fotograficzny.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza