poniedziałek, 26 grudnia 2016

Ppłk. Henryk Świetlicki - Kapitan Pęczkowski Benedykt - 28 p.p. Strzelców Kaniowskich - Radzymin - Łódź - 1920

Prawie dwa lata temu pisałem o kapitanie Pęczkowskim Benedykcie. Obecnie prezentuję zdjęcie kapitana, krótko przed jego bohaterską śmiercią (po lewej stronie). Jest ono własnością Jerzego Świetlickiego, który grzecznościowo użyczył skan tego bardzo rzadkiego zdjęcia.. Z tyłu zdjęcia odręczny zapis ppłk. Henryka Świetlickiego:
" Kpt. Pęczkowski Benedykt z 6-tej komp. 6 p.p. Legionów, zginął w bitwie pod Radzyminem w dniu 15.VIII 1920 roku, jako podporucznik 6 komp. 28 p.p. Kontratakiem na czele mej kampanii, odzyskał utraconą pozycję. Po śmierci awansowany za waleczność na kapitana - własność kpt. Henryka Świetlickiego z 48 p.p."

Późniejszy dopisek:
"leży na cmentarzu na Ogrodowej w Łodzi. x Pęczkowski, brat Grzymały - Pęczkowskiego - szefa POW w Pabianicach."




Dopisek z tyłu zdjęcia dotyczący brata kapitana Pęczkowskiego był dla mnie tajemnicą. Dlatego zadzwoniłem do Pana Jurka, gdyż to on, ołówkiem dopisał to zdanie o jego bracie.
Panie Jurku, proszę o więcej informacji w tym temacie:
- Tak, zgadza się, Beniek miał brata który był pułkownikiem przed wojną. Chyba to było w 1939 roku, był szefem sztabu w którejś dywizji, nie bardzo mu się układało w sztabie. Jak przedostał się do Anglii, był na tzw. liście oficerów odstawionych, otrzymywał pół pensji, nie wiodło mu się najlepiej.
- Mam gdzieś jego zdjęcie w peowiackim  mundurze, które było zamieszczone w jakimś przedwojennym wydawnictwie.
Pan Jerzy obiecał, że odnajdzie to zdjęcie.
Czy, może Pan powiedzieć co się z nim stało po zakończeniu działań wojennych?
- tak, otóż opowiem ciekawą historię, która także dotyczyła mojej osoby.
Zapisałem się na Politechnikę, studiowałem, chciałem się uczyć języka angielskiego. Na wydział przyszedł facet i zaczął spisywać nazwiska studentów chcących uczyć się angielskiego. Doszło do mnie, spytał,
- Henryk Świetlicki, to kim jest dla pana?
Ja mu odpowiadam, że ojciec.
Bardzo się ucieszył tą wiadomością, pogadaliśmy dłuższy czas o wszystkich sprawach. Mój ojciec nie bardzo chciał o nim rozmawiać, coś między nimi nie pasowało.

Zdjęcie Wikipedia - Grób i pomnik kapitana, w tle ściana zaprojektowana przez Wacława Konopkę*- Cmentarz Stary w Łodzi, ul.Ogrodowa.


* -Wikipedia
Wacław Konopka (1881-1938) – polski rzeźbiarz. Urodził się we Włocławku w rodzinie, która brała udział w powstaniu styczniowym. Po jakimś czasie osiadł w Łodzi. W latach 1905–1909 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz