czwartek, 10 sierpnia 2017

Rogowiec - Kleszczów - Kościół ewangelicki - Komunia - Cmentarz ewangelicki - 1945

Następny temat i zdjęcie dotyczące Gminy Kleszczów. Piękne zdjęcie komunijne użyczyła mi Ciocia Jasia Kuśmierek. Jasia urodzona w Rogowcu, jej mama Emma Rajter - Braun (spoczywa na cmentarzu katolickim w Kleszczowie) dwukrotnie wychodziła za mąż. Z pierwszego małżeństwa miała trójkę dzieci: Jurka, Gertrudę Helenę i Almę Rajterów. Jurek (Gieruś) urodził się w Rogowcu 13.12.1931 roku, zmarł 22.02.1999 roku i spoczywa na cmentarzu ewangelickim w Kleszczowie (zdjęcie nr.2). Natomiast Gertruda i Alma zmarły jako malutkie dzieci i spoczywają na cmentarzu ewangelickim w Rogowcu (zdjęcie nr.3).
Emma wyszła ponownie za mąż za mojego wujka Jana Brauna, bratanka mojego taty, także Jana. Z tego małżeństwa urodziły się trzy dziewczynki: Jasia, Lodzia i Halinka. O historii tej rodziny napiszę osobno, bardzo interesujący materiał!
Teraz skupiam się na zdjęciu z 1945 roku, przedstawiającego grupę dziewczynek przed kościołem ewangelickim w Kleszczowie, ten kościół już nie istnieje. Jasia Braun jest w środkowym rzędzie czwarta od lewej. Chciałbym, żeby to zdjęcie ożyło, być może ktoś z czytelników pomoże w tym i rozpozna chociaż część bohaterek, także nazwisko księdza.


                                                                Jasia z prawej strony.1 komentarz:

  1. Witam
    Andrzeju czy mógłbyś przesłać zdjęcia na mój adres mailowy?Spróbuję ruszyć temat wśród lokalnej społeczności.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń