środa, 16 sierpnia 2017

Bukowiec - Cmentarz ewangelicki - Prawo własności - Przełom?

Podczas posiedzenia Komisji Rady Gminy Brójce w dniu 4.08.2017 roku, Wójt Gminy Radosław Agaciak, przedstawił propozycję Starostwa Powiatu Wschodniego dotyczącą przejęcia prawa własności cmentarza ewangelickiego w Bukowcu!Olbrzymie zaskoczenie, przez tyle lat sprawa była zawieszona, można by powiedzieć, że blokowana.
Przytoczę część wywiadu który ukazał się wydaniu Dziennika Łódzkiego - Fakty 24 z 12 stycznia 2009 roku.:
" Władysław Glubowski, wójt gminy Brójce, na terenie której leży Bukowiec, bezradnie rozkłada ręce.
- To nie jest mienie gminy - twierdzi wójt - Rzeczywiście,cmentarz nie prezentuje się najlepiej, ale nie możemy nic zrobić na terenie, który nie należy do gminy. pięć lat temu dostaliśmy zgodę na komunalizację działek w tym terenie, gdzie znajduje się cmentarz. Nie chcieliśmy przejąć cmentarza i gmina nigdy nie przejęła tej działki. Mogiły niemieckie znajdują się na działce należącej do parafii ewangelicko-augsburskiego w Łodzi, której nie zależy na utrzymywaniu tej nekropolii."


Cały artykuł znajdziecie państwo na moim blogu pod:

Historia nieznana: Bukowiec - Zapomniany cmentarz w Bukowcu ...

historia-nieznana.blogspot.com/.../bukowiec-zapomniany-cmentarz-w-bukowcu.html
19 lut 2016 - Bukowiec - Zapomniany cmentarz w Bukowcu - Fakty 24 - Łódź - 2009. Zamieszczam artykuł z Dziennika Łódzkiego - Fakty 24 z 12 stycznia ...

Widziałem również zaskoczenie radnych, ktoś natychmiast zaproponował, żebym to ja wypowiedział się w tym temacie jako osoba najbardziej zainteresowana. Podziękowałem i powiedziałem, że nie powinniśmy popełniać ponownie błędu z 2009 roku. Obiecałem, że Gmina nie poniesie żadnych kosztów związanych z utrzymaniem cmentarza, jak długo będę w stanie się nim opiekować. Decyzja 15 Radnych zostanie podjęta na najbliższej Sesji Rady Gminy w Brójcach. Czekam z niecierpliwością na decyzję, być może będzie to precedens, który otworzy furtkę dla innych gmin w Polsce!


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza