środa, 22 sierpnia 2018

Kołomyja - Ukraina - Sprzątanie polskiego cmentarza w Kołomyi - Ksiądz Cirka - Angyal - Skowroński - Bożko - Tajemnicza kapsuła - cz.3

        Już pierwszego dnia pobytu na cmentarzu zauważyłem coś bardzo tajemniczego. Betonową kapsułę, zupełnie nie pasującą do znanych mi grobów, czy też grobowców. Dopiero w ostatni dzień roboczy, pracując z Sebastianem i Rysiem przy stawianiu i klejeniu zniszczonych nagrobków usłyszałem całą prawdę. Od samego początku grupa wolontariuszy z Wrocławia chciała zabezpieczyć ten grobowiec, jest to jeden z najstarszych na tej nekropolii. Spoczywają tam księża, grobowiec był zbudowany z czerwonej cegły, z jednej ze stron były drzwi do wnętrza. Były oczywiście wyłamane przez cmentarne hieny, każdego roku starano się grobowiec zabezpieczyć. Nic to nie dało, w dalszym czasie plądrowano grobowiec. Wtedy Zbyszek podjął decyzję, aby zalać całość betonem. Być może nie wygląda to zbyt estetycznie, ważne, że grobowiec jest zabezpieczony. To był przedostatni nagrobek który podczas naszego pobytu, nasza trójka postawiła "na nogi", poprzez wiercenie 24 mm wiertłem otworów do wzmocnienia drutem zbrojeniowym i sklejeniu wszystkich części. Czapę na tym nagrobku mogliśmy tylko skleić bez wiercenia, gdyż był wmontowany metal (podstawa metalowego krzyża, który znaleźliśmy i zabezpieczyliśmy w kaplicy)
Ksiądz Józef Skowroński, zmarły 21 lutego 1803 roku w 72 roku swego życia, w 46 roku kapłaństwa. Prosi o pozdrowienia Anielskie.

Ksiądz January Angyal, Kapelan wojskowy, zmarły 25 sierpnia 1855 w 48 roku życia. Prosi o pozdrowienia Anielskie.


                                           Ksiądz Walentyn Bożko? Proboszcz 1824

 Ksiądz Józef Cirka, Wikary Kołomyjski zmarły 9 Maja 847 w 37 roku życia, prosi o pozdrowienia Anielskie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza