niedziela, 26 sierpnia 2018

Lwów - Ukraina - Cmentarz Łyczakowski - Rzeźby - cz.1

         Cmentarz Łyczakowski we Lwowie inaczej. Nie bardzo wiedziałem, którym grobom mam robić zdjęcia. Byłem w szoku, wszystkie były piękne, cykałem, cykałem bez końca, stare i nowe nagrobki. Dla mnie nie ma najmniejszego znaczenia, kto spoczywa w grobie, Polak, Ukrainiec, Rosjanin, czy też zmarły innej narodowości. Należy im się spokój i niech tak będzie po wsze czasy. W pierwszej części chcę pokazać rzeźby które robią wrażenie, są to arcydzieła sztuki, niektóre mają 10 lat, są też starsze. Dedykuję te zdjęcia tym wszystkim, którzy nie byli na tym cmentarzu.



Cmentarz Łyczakowski (ukr. Личаківський цвинтар) – najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa położona we wschodniej części miasta na malowniczych wzgórzach wśród specjalnie zaprojektowanego, starego drzewostanu tworzącego szereg alei. Jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki. Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków o wysokiej wartości artystycznej, przedstawiających alegoryczne postaci i wizerunki zmarłych, a także liczne kaplice, edykuły, kolumny i obeliski w różnych stylach.
Cmentarz Łyczakowski został założony w 1786. Jest jedną z najstarszych nekropolii istniejących do dziś w Europie (dla porównania: Powązkowski w Warszawie został założony w 1790, Cmentarz na Rossie w Wilnie został oficjalnie otwarty 6 maja 1801 r., Rakowicki, w Krakowie i Pere-Lachaise w Paryżu w 1803).
W miejscu obecnego cmentarza istniał już w XVI wieku cmentarz dla zmarłych na dżumę podczas gdy innych zmarłych, aż do czasów cesarza Józefa II, grzebano na cmentarzach przykościelnych. Po I Rozbiorze Polski Lwów znalazł się w zaborze austriackim. W 1783 wydano dekret cesarski nakazujący likwidację dotychczasowych cmentarzy i wytyczenie nowych, poza obrębem miast. Każda z dzielnic Lwowa miała swój cmentarz – w ten sposób powstały cmentarze: Łyczakowski, Gródecki, Stryjski i Żółkiewski (po 100 latach trzy ostatnie zlikwidowano, otwierając w ich miejsce największy terytorialnie lwowski Cmentarz Janowski zajmujący 45 ha). Powiększany wielokrotnie zajmuje ponad 40 ha i podzielony jest na 86 pól grobowych poprzecinanych siecią alejek. Obecny wygląd cmentarz otrzymał w 1855 (proj. Karol Bauer i Tytus Tchórzewski), a od 1885 zaczęto prowadzić dokładne księgi cmentarne, pozwalające ustalić miejsce pochówku. Znajduje się tu ok. 300 tys. mogił, w tym ok. 2 tys. ma formę kamiennych grobowców, natomiast 23 to kaplice grobowe. Na grobach wzniesiono ok. 500 posągów i płaskorzeźb. *

* Materiał informacyjny pochodzi z:

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie – Wikipedia, wolna encyklopedia

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_Łyczakowski_we_Lwowie
Cmentarz Łyczakowski (ukr. Личаківський цвинтар) – najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa, położona we wschodniej części miasta na malowniczych ...






















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz